5 °C

Kenya seyahat vizesi uygulaması

Kenya'ya e-vize başvurularında yaşanan sorunlar nedeniyle, e-vize uygulamasının yanı sıra büyükelçiliklerde ve sınır kapılarında manuel vize uygulaması da tekrar yürürlüğe konuldu

Kenya seyahat vizesi uygulaması

Türkiye-Kenya arasında 1 Eylül 2015'te vize itasının kaldırılmasının ardından Kenya makamları, e-vize başvuruları esnasında sorunlar yaşandığı için e-vize uygulamasının yanı sıra Büyükelçiliklerde ve sınır kapılarında da manuel vize uygulamasının tekrar yürürlüğe konulduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 1 Eylül tarihinden itibaren Kenya’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları için havaalanları başta olmak üzere gümrük kapılarında ve Kenya Büyükelçilikleri’nde vize itasının kaldırıldığı hatırlatıldı.

Yeni uygulamayla vize alınmasının en az 2 gün sürebildiği aktarılan açıklamada, vize alacakların Kenya’ya varışlarından önce ‘www.ecitizen.go.ke’ web sayfasındaki ‘Services’ bölümüne girerek elektronik vize almalarının gerektiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Vatandaşlarımızın, Kenya’ya varışta, geçerli elektronik vizenin bilgisayar çıktısıyla birlikte, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi ve (iş ve arkadaş ziyaretleri için) davet mektubu gibi tamamlayıcı belgeleri sınır polisine ibraz etmeleri gerekmektedir. E-vizeye sahip olmayan yabancıların uçağa kabul edilmeyebileceği ve ülkeye giriş taleplerinin reddedilebileceği söz konusu olması hasebiyle vatandaşlarımızın konuya hassasiyetleri rica olunur.

Bununla birlikte, Kenya makamlarından ahiren alınan duyuruda, e-vize başvuruları esnasında sorunlar yaşandığı için e-vize uygulamasının yanı sıra Büyükelçiliklerde ve sınır kapılarında manuel vize uygulamasının da tekrar yürürlüğe konulduğu kaydedilmektedir."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.