9 °C

Kern: Türk siyasetçilere yasak çağrısı yaptı

Avusturya Başbakanı Kern, Türk politikacılara Avrupa çapında miting yapma yasağı getirilmesi çağrısında bulundu.

Kern: Türk siyasetçilere yasak çağrısı yaptı

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk siyasetçilerin siyasi mitinglerini engellemek için AB çapında ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Kern, bu tür bir yasağın Almanya gibi ülkelerin tek tek Türkiye’nin baskısına maruz kalmaması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Kern, Türkiye’deki anayasa değişikliğini de eleştirerek, getirilecek başkanlık sisteminin Türkiye’de hukuk devletini daha da zayıflatacağını, güçler ayrılığını daraltacağını ve AB değerleriyle çeliştiğini savundu.

'Basın özgürlüğü yabancı bir terim'

Türkiye’nin insan hakları ve demokratik değerleri ayaklar altına aldığını da öne süren Avusturya Başbakanı, basın özgürlüğünün Türkiye için yabancı bir terim olduğu eleştirisinde bulundu. Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in derhal serbest bırakılmasını da isteyen Kern, “Ankara’dan az da olsa hukuk devletine uygun davranmasını bekliyoruz” dedi.

'Türkiye ile müzakereler sonlandırılsın'

Yıllardır demokratik değerler ve hukuk devleti ilkelerinden adım adım uzaklaşan bir ülke ile üyelik müzakerelerinin sürdürülemeyeceğini savunan Kern, “Türkiye ile müzakereleri sadece geçici olarak durdurmak değil, bitirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Kern, 2020 yılına kadar Türkiye’ye AB uyum yasaları kapsamında verilmesi öngörülen 4,5 milyar Euro yardımın ya iptal edilmesini ya da reformların yapılması konusunda politik baskı unsuru olarak kullanılmasını da önerdi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.