8 °C

Kerry, Moskova'da Türkiye'yi konuşacak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin bugünki Moskova ziyaretinde Rusya ile Türkiye arasındaki gerilimin giderilmesini ele alacak.

Kerry, Moskova'da Türkiye'yi konuşacak

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Moskova’ya yapacağı ziyarette, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile gerilimin giderilmesini ele alacağını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, 24 Kasım’da Suriye hava sahasından Türkiye tarafına geçen Rus uçağının Türk hava kuvvetleri tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasındaki yükselen tansiyona ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın uçağın düşürülmesinin ardından her iki ülkenin liderine tansiyonun düşürülmesine dair adımlar atılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Earnest, “Olayın meydana gelmesinden sonraki haftalarda gözle görülür bir şekilde tansiyonun yükseldiğini görmedik. Bu, bu konudaki (tansiyonun yükseltilmemesi) iyimserliği gösteriyor. Bakan Kerry’nin bugün olacağı Moskova’da, Rusya'nın Türklerle tansiyonu düşürmesine ihtiyaç olduğunu Devlet Başkanı Putin ile ele alacağından eminim” diye konuştu.

'Rusya yeterince girişimde bulunmadı'

Rusya’nın, ABD’nin liderliğindeki IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona dahiliyetinin bu tansiyonun düşürülmesinde iyi bir yöntem olabileceğini dile getiren Earnest, bu adımın Rusya’nın IŞİD ile mücadele çabalarına ciddi ölçüde dahil olmasını beraberinde getireceğini kaydetti. Earnest, ancak IŞİD ile mücadelede Rusya’nın kendilerini yeterince memnun edecek girişimde bulunmadığını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, Kerry'nin bugün, Putin ve Lavrov ile Suriye'de siyasi geçiş süreci ve terör örgütü IŞİD'in yenilgiye uğratılması konusundaki çabalar ile Ukrayna konusu ve bununla bağlantılı Minsk Anlaşması'nın uygulanmasına olan ihtiyacı ele alacağı bildirilmişti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.