1 °C

Kılıçdaroğlu, Düsseldorf'da seçmenlere seslendi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim startını Düsseldorf'da verdi. Kılıçdaroğlu, Almanya'daki yurttaşlara, "Hayatın her alanında gücünüz var. Bu gücü Türkiye için kullanmak istiyoruz. Türkiye’nin demokrasiye birlikte yaşamaya ihtiyacı var" diyerek oy istedi

Kılıçdaroğlu, Düsseldorf'da seçmenlere seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran milletvekili seçimleri öncesi ilk mitingini Düsseldorf'da gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, bu seçimde yurt dışında miting yapan ilk lider oldu.

Almanya'daki vatandaşlara Türkiye’de hangi uygulamayı yapıyorlarsa onlar için de aynı uygulamayı yapacaklarının sözünü veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Almanya’da zor koşulların aşıldığı süreleri geçtiniz, işçi olarak gelip çalıştınız. Bugün 55. yılı kutlanıyor göçün. 55 yıl önce geldiniz bugün aranızda sanatçı var, sinema yönetmeni, akademisyenler ve politikacılar var. Hayatın her alanında gücünüz var. Bu gücü biz Türkiye için kullanmak istiyoruz. Türkiye’nin demokrasiye birlikte yaşamaya ihtiyacı var. Türkiye’nin temiz siyasete ihtiyacı var.

O raporlar Türkiye'de geçerli olacak

Gençlerimiz gidiyorlar, yaşadığı ülkeden askerlik yapamaz diye rapor alıyorlar. Ama bu raporlar geçersiz. Sözüm söz bu raporlar geçerli olacak. Hangi ülkeden rapor alıyorsanız geçerli olacak. Doktor ise doktor hepsi aynı yemini ediyor. Bu raporların geçerli olması lazım. Yurtdışındaki temsilciliklerde çalışma… Türkiye’den çalışanları buraya getirmek değil, burada yaşayanları burada istihdam etmek gerekiyor.

13 yıl önce “yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla mücadele edeceğiz” dediler. 13 yılın sonunda geldiğimiz nokta ne. 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Aylık geliri 200 liranın altında olan yoksuldan bahsediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon işçiden söz ediyorum. Korkmuş sinmiş düşüncesini açıklayamayan bir iş dünyasından, baskıya alınmış bir medyadan söz ediyorum. Üreterek değil yandaşına ihale vererek zenginleşen düzenden söz ediyorum.

Bütün komşularımızla  sıfır sorun olacak dediler bugün komşumuz kalmadı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 4 başkentte Türkiye’nin büyükelçiliği yok. Türkiye’nin bölgesinde onurlu bir duruş sergilemesini istiyoruz. Türkiye’nin duruşu ile sorunu olan ülkelerin danışabileceği bir ülke olmasını istiyoruz. Neden yaşanacak bir Türkiye diyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklayarak, sokacağı çıktığımız zaman güler yüzle vatandaşlara selam vererek, ayrım yapmayarak, onu insan bilip baştacı ederek yeni bir başlangıç yapmamız lazım.

Sabahat Akkiraz ve Mustafa Özarslan konser verdi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan önce sanatçılar Sabahat Akkiraz ve Mustafa Özarslan bir konser verdi. Daha sonra Alman politikacılar konuşmalarını yaptılar. Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yapmak için sahneye, "Başbakan Kemal" sloganlarıyla çıktı. Mitinge Almanya'nın farklı kentlerinden ve Almanya'ya yakın ülkelerden partililer katıldı.

Almanya'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 26 Nisan Pazar günü Oberhausen'daki Könip Pilsener Arena'da miting yapacak. 3 Mayıs Pazar günü ise Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dortmund kentinde Westfallenhalle'de seçmenlerden oy isteyecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.