Kılıçdaroğlu: Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz

ÖSYM Başkanı Aygün'ün KPSS iddialarının ardından görevden alınması konusunda açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sınavın şaibesi bir yana, mülakatlar zaten şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Bakanlığa da bunun için gitmiştim. Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından (ÖSYM) geçen pazar günü yapılan 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı ile ilgili iddiaların ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevinden alındı.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "KPSS ile ilgili yorum yapmıyorum çünkü sınavın şaibesi bir yana, mülakatlar zaten şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Bakanlığa da bunun için gitmiştim. Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

Karabıyık'tan KPSS soruları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 2022 KPSS sorularının Yediiklim Yayınevi tarafından daha önce yayınlandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde; “2022 KPSS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği bilgileri doğru mudur?” sorusunun yanıtını istedi.

Karabıyık, önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Velilerin, öğrencilerin güveni kalmadı. Sürekli benzer olaylar, iddialar meydana geliyor. ÖSYM tarafından yapılan ‘İncelenmiştir, sorun yoktur’ açıklaması yeterli değildir. Soru işaretlerini ortadan kaldırmamıştır. Öğrenci ve velilerin artık bu açıklamayı yapan kuruma da, sınavlara da güvenleri kalmamıştır. Bakanlığın ve ilgili kurumun yıllardır zedelenen bu güveni tekrar yapılandırma konusunda en ufak bir girişimi bulunmamaktadır. Şu an ‘sorun yoktur’ açıklamasına bile, ‘olsa da vardı diyemezler, sınav güvenliğinde başarısızlıklarını kabul etmezler’ şeklinde düşünenler çok sayıdadır. Kaldı ki bu olayda bir cemaat, bir dernek vb. şaibesi hakkında çekinceleri olduğunu bize ulaşan öğrenciler ve aileler de ifade ediyor. Bu konunun takipçisi olacağız.”

Karabıyık, şu soruları yöneltti:

“2022 KPSS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği iddiaları doğru mudur? Hangi alanlarda kaç soru bu yayınevinin kitapçığı ile paralellik göstermektedir? 2022 KPSS soruları daha önce herhangi bir alanda yayımlanmış mıdır? İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır? 2022 KPSS ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?"

ÖSYM iddiaları yalanladı, Erdoğan inceleme talimatı verdi

Pazar günü yapılan sınavdan sonra, soruların bir yayınevinin sorularıyla benzer olduğu iddiaları ortaya çıkmıştı. İddiaların ardından ÖSYM, açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı.

Gelişmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili inceleme başlatılması talimatı vermiş sonrasında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevinden alınmıştı.