8 °C

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'den ilk yorum

Ergenekon kararlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, kararın meşru olmadığını ifade ederken, Bahçeli "Tam bir hukuk cinayeti" yorumunu yaptı.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'den ilk yorum

İSTANBUL - Tarihi Ergenekon davası kararlarının belli olmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den ilk değerlendirme geldi.

Verilen kararların gayrimeşru olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Demokrasilerde insanlar siyasi otoriteye bağımlı, özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanır. Bu nedenle, özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur.

Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere özel yetkili mahkemelerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. Hukukun üstünlüğü kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi üstünlerin hukukunu yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır."

Bahçeli: Tam bir hukuk cinayeti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Ergenekon davası kararlarına ilişkin bir açıklama geldi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un müebbet cezası aldığı kararları eleştiren Bahçeli, "Tam bir hukuk cinayeti" olarak nitelendirdi.

Bahçeli açıklamasında şunları kaydetti:

Verilen cezalar milli vicdani kanatmış, adalet ve hukukla bağdaşmamıştır. Adaletsizlik giderilemezse siyasi yapı kördüğüm olmaktan kurtulamayacak. İlker Başbuğ hakkındaki karar tam bir hukuk cinayetidir.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.