11 °C

Kılıçdaroğlu, yarın Irak'a gidecek

Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanlığının "ciddi risk" uyarısı nedeniyle 58 basın mensubu yerine görüntülü haber ajansı mensupları ve sınırlı sayıda köşe yazarı ile Irak’a gidecek.

Kılıçdaroğlu, yarın Irak'a gidecek

 

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Nuri el Maliki’nin davetlisi olarak yarın Irak'a gidecek. 

CHP Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanlığının "ciddi risk" uyarısı nedeniyle 58 basın mensubu yerine görüntülü haber ajansı mensupları ve sınırlı sayıda köşe yazarı ile Irak’a gidecek.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun heyetinde, Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekilleri Osman Korutürk, Hurşit Güneş, Ali Özgündüz , Candan Yüceer ve bazı işadamları yer alacak. 

Ankara Esenboğa Havalimanından Türk Hava Yolları ile yarın Bağdat’a hareket edecek Kılıçdaroğlu, Bağdat, Kerkük, Necef'i kapsayacak ziyaretinin ardından 24 Ağustos'ta Türkiye'ye dönecek.

Dışişleri Bakanlığından uyarı
CHP Basın Biriminden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, Maliki’nin davetlisi olarak 58’i gazeteci ve çok sayıda işadamı ile Irak’ı ziyaret etmeye hazırlandığı, ancak Dışişleri Bakanlığı’nın, "Irak’taki Türkiye Büyükelçiliğinin belli bir kapasitesi bulunduğu ve kalabalık bir heyet için gerekli imkanlara sahip olmadığı" konusunda yazılı uyarıda bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun, konuyla ilgili şu sözlerine yer verildi: 

"Dışişleri Bakanlığımız daha önce sözlü, bugün de yazılı olarak, Irak’taki büyükelçiliğimizin kısıtlı olanakları olduğunu belirtti ve ciddi güvenlik riskine dikkat çekti. Genel Başkanımız ciddi güvenlik riskine rağmen Irak’a gitmekte kararlı, ancak ciddi güvenlik riskiyle karşı karşıya olacağı bildirilen heyetimizdeki 58 gazeteci sayısını azaltmak ve bazı köşe yazarları ile görüntülü haber ajanslarının mensupları dışında kalan gazete ve televizyon muhabirlerini heyetimize dahil edememek durumunda kaldık."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.