12 °C

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Şamilov oldu

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Şamilov oldu

 

BİŞKEK - Kırgızistan'da Halklar Asamblesi bünyesindeki Ahıska Türkleri Derneği başkanlığına Raşad Şamilov seçildi.

Bişkek Tarih Müzesi Konferans Salonu'nda, 225 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen seçim toplantısında, Ahıska Türkleri Derneği başkanlığı görevine 206 oyla Raşad Şamilov seçildi.

Raşad Şamilov, yaptığı konuşmada, mesuliyet isteyen bu göreve gelmek için halkın desteğini aldığını belirterek, başarılı olmak için takım ruhuna inandığını söyledi. Sürgündeki Türklerin çok büyük zorluklar gördüğünü ve Ahıskalıların bölünmesine, ayrılmasına ve parçalanmasına izin vermeyeceğini vurgulayan Şamilov, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Şamilov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Biz Türk’üz. Kırgızistan'da ikamet ediyoruz. Türkiye bizim için her şeydir. Bunu her bir Ahıskalı biliyor. Her bir Ahıskalı'nın evinde Kuran Kerim ve Türk bayrağı vardır. Biz, ana vatandan kopsak da kalben ve ruhen Türkiye ile beraberiz. Biz, burada Türkiye’nin bir parçasıyız. Kırgızistan da Türkiye’nin bir parçasıdır. Halkım için elimden geleni yapacağım ve hizmet edeceğim" diye konuştu.

Kırgızistan'da başta başkent Bişkek olmak üzere Çuy, Talas, Oş ve Celalabad eyaletinde toplam 39 bin 400 Ahıskalı yaşıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.