7 °C

Kışlada gıda zehirlenmesi: 828 asker etkilendi

Sağlık Bakanlığı, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığında 823 askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını, 1 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kışlada gıda zehirlenmesi: 828 asker etkilendi

Sağlık Bakanlığı, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığında askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasına ilişkin, olaydan 828 askerin etkilendiğini, 59 askerin yatarak tedavi gördüğünü, bir askerin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 1.Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığındaki askerlerin 23, 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle acil servislere başvurduğu belirtildi.

Olayla ilgili Türkiye Halk Sağlığı Kurumundan biri profesör 10 kişilik uzman heyetin özel uçakla Manisa'ya gittiği aktarılan açıklamada, Manisa Kamu Hastanelerinden görevlendirilen 5 hekim ve 5 hemşirenin de katılımıyla oluşan 20 kişilik uzman ekibin çalışmalarına başladığı kaydedildi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından olayın nedenine ilişkin bilgi verileceği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün itibarıyla olaydan toplam 828 asker etkilenmiştir. 59 askerimiz yatarak tedavi görmektedir. Bir askerimiz yoğun bakımda ancak hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bir askerimiz bugün Merkez Efendi Devlet Hastanesinde vefat etmiştir. Vefat eden askerimize İzmir Adli Tıp Kurumunda otopsi yapılacak ve kesin ölüm nedeni tespit edilecektir. Olay yerinde halen iki acil yardım ambulansı hazır bekletilmektedir. Şikayeti olan askerler oluşturulan 150 kişilik revirde sağlık ekiplerimizce değerlendirilerek müşahedeye alınmakta, gerekli görülenler hastaneye sevk edilmektedir."

Kaynak: AA

Yorumlar

  • fatih y Geçmiş olsun askerlerimize Kanaatim bu Manisa akıl hastanesi insan hakları ihlali yaparak suçsuz günahsız ileri düzey eğitimli eğitimsiz insanları sen hastasın diyerek oralarda son derece sağlıksız koşullarda tutukça büyük acılar çektirdikçe ve sağlam gireni hasta çıkardıkça ;çünkü jandarmanın askerin oraya baskın yapması gerekiyor ki orda kalmak istemeyen ve zorla tutulan masum sayılan insanları oradan kurtarsın ki Manisa'nın başı büyük dertlerden kurtulsun ..Orada gönüllü olarak kalmak isteyen hiç kimse yok ve taciz iddaaları da cabası Manisa valisi oraya geliyomuş çay şeker kahve ikram edip balonlarla gönderiyolarmış

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.