6 °C

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Sihirbaz değilim

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs adasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Sihirbaz değilim

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yönetim Kurulu Üyesi Firdes Gamze Örün, Meclis Üyeleri Süleyman Avinca, Erol Eroğlu ve Taşkın Işık, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ziyaret etti. Görüşmeye KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da katıldı. Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleştirilen ve bir saat süren görüşmede, Demirtaş'ın İzmir davetini Akıncı kabul etti. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının Kıbrıs'taki çözüm sürecine büyük katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Akıncı, "Ben sihirbaz değilim ama gerçekçiyim. Niyet ve kararlılık varsa tüm engeller aşılır. Temel hedefimiz kapsamlı bir çözüme müsait ortamı yaratmak. Bu yönde ilerliyoruz. Elbette yolumuzda engebeler olacaktır ama azmimizle bu engelleri aşacağız. Gelecek kuşaklar bu adanın barışının nimetlerinden yararlansın istiyoruz. Bu imkansız bir şey değil. Olabilecek bir şeyin peşinde koşuyoruz. Türkiye'de sizin gibi kuruluşların bu sürece çok büyük katkılarının olacağına inanıyorum. Sizin çalışmalarınız, siyasetçilere katkı sağlayacaktır" dedi.

"Bu adada bir arada yaşamak bizim kaderimiz"

İTO'nun Kıbrıs'daki çözüm için bugüne kadar yürüttüğü çabalara teşekkür eden Akıncı şunları söyledi;

"Bu adada bir arada yaşamak bizim kaderimiz. Dolayısıyla bunu barış içinde yapabilmek için formül bulmamız lazımdı. Yıllardır bu konu tartışılıyor. Tam 47 yıl oldu. Keşke bizden önceki kuşaklar bu sorunu çözselerdi. Bizden sonraki kuşaklara bu sorunu devretmeye hakkımız yok. Kolay değil ama sonuçta bu işe liderlik etmek görevimiz ve halka kabul edebileceği bir taslak sunma ödevimiz var. Karar her iki taraftaki halkın olacak. Onay vermeleri gerekiyor. 10 yıl önce biz onay verdik ama Güney'de onay çıkmadı. Aradan geçen zaman ayrılığı pekiştirdi. Formül, iki toplumlu bir federasyon. Üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek çok anlamsız. Gaz yüzünden kavgaya tutuşmak yerine onun geleceğini planlamak gerekiyor."

Kıbrıs'ta çok büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise "20 yıldan fazla Yunanistan ile ilişkiler konusunda çalıştığım için işlerin ne kadar zor yürüdüğünü ve sabır gerektirdiğini biliyorum. Desteğimizin sizinle olduğunu ifade etmek istiyoruz. İnanıyoruz ki barış ekonomiden geçer. Barış sürecini yönetmeyi sadece siyasete bırakırsak bu bir noktada tıkanabiliyor" dedi.

Barışın olmadığı bir ortamda ekonominin gelişmesinin mümkün olmadığını belirten Demirtaş, "Rum tarafı Lideri Hristofyas'ı ziyarete gittim. Barış otamı olmadığı sürece turizm, gayrimenkul, inşaat sektörü gelişemeyeceğini ifade ettim. Barış olursa turizm gelişir, turizm ticareti tetikler. Ama böyle bir potansiyel varken maalesef değerlendirilemiyor. Ercan Havalimanı neden açılmıyor? Mağusa Limanı neden açılmıyor? Anlamsız önlemlerle ekonomiyi bugüne geliştirmediler ve bunun acısını çekiyorlar" diye konuştu. Demirtaş, görüşmenin sonunda Cumhurbaşkanı Akıncı'ya "Zorlu bir yolunuz var. Size sabır diliyorum" diyerek "Sabır" temasıyla üretilen cam bir kase hediye etti.

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.