6 °C

KOBİ'ler 3 milyara akın etti

KOSGEB'in 23 Kasım'da başvuru almaya başladığı 3 milyar TL'lik krediye KOBİ'ler hücum etti. Aşırı yüklenmeden dolayı KOSGEB'in web sitesi çöktü, çağrı merkezi telefonları kilitlendi.

KOBİ'ler 3 milyara akın etti

Volkan ÖZSOY

İSTANBUL - KOBİ'ler 3 milyar TL'ye hücum etti. KOSGEB tarafından hazırlanan ve 23 Kasım tarihinde başvuruları başlayan ‘Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi' ile ‘İhracat Kredisi Destek Programları‘na KOBİ'ler rekor düzeyde ilgi gösterdi. Birçok banka şubesinin önünde uzun kuyruklar oluşurken, aşırı yüklenmeden dolayı KOSGEB'in web sitesi çöktü, çağrı merkezi telefonları kilitlendi.

Küçük ve Orta Ölçekli Girişimleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından 11 Kasım'da açıklanan ve 23 Kasım'da başvuruları başlayan 3 milyarlık destek paketine yapılan müracaatların bugüne dek görülmemiş bir düzeyde olduğunu belirterek, "KOBİ'lerden rekor düzeyde başvuru aldık" diye konuştu.

Daha önce KOSGEB kredilerinden çeşitli nedenlerden dolayı yararlanamadıklarını belirten KOBİ‘ler, son açıklanan destek programına talep patlaması yaşattı. KOSGEB tarafından hazırlanan 3 milyar TL tutarındaki cazip desteğe KOBİ'ler tarihinde ilk kez bu kadar yoğun ilgi gösterdi. Kredi programı kapsamında anlaşma yapılan 81 ildeki banka şubelerinin önünde sabahın ilk saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluştu. KOSGEB'in web sitesi ile kredi için özel kurulan çağrı merkezinin telefonları başvuru tarihinden önce kilitlendi.

KOSGEB tarihinde bir ilk

Yaşanan gelişmeler üzerine DÜNYA'nın sorularını yanıtlayan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, 11 Kasım'da Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından kamuoyuna açıklanan ve 23 Kasım'da başvuruları başlayan desteğe çok yüksek düzeyde talep olduğunu söyledi.

Desteğin açıklanmasının ardından verilen elektronik posta adresi ve çağrı merkezine umulanın üzerinde bir ilgi gösterildiğini kaydeden Kaplan, "Bu KOGSGEB tarihinde belki de bir ilk" açıklamasında bulundu.

Yedek liste devreye girecek

KOSGEB Başkanı Kaplan, "3 milyar TL limiti dolunca ne olacak?" şeklindeki soruya, "Şimdiden yedek talepler alıyoruz. Uygun bulunmayanların yerine, kayıtlar yapıyoruz" yanıtını verdi.

Desteğe ulaşamama konusunda gelen şikayetlere de yanıt veren Kaplan, bu destek paketinin KOBİ'lere en verimli şekilde ulaşabilmesi için her türlü önlemi aldıklarını ancak yoğunluktan kaynaklanan bazı aksaklıkların kendileriyle ilgili olmadığını iddia etti. Kaplan, "Web tabanımızı oldukça geniş tutmamıza, bu konuyla ilgili özel olarak bir çağrı merkezi kurmamıza rağmen bazı şikayetler olabilir. Ancak bu, bağlanan bilgisayarların hızından veya bankaların altyapısından kaynaklanabiliyor" diye konuştu.

İlk gün 40 bin başvuru geldi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bayramdan önce açıklanan 3 milyar liralık KOSGEB kredilerine ilk gün 40 bin KOBİ‘nin başvurduğunu söyledi. Ergün, 2010 yılında tamamlanması planlanan 13 Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 2 küçük sanayi sitesinin 35 bin kişiye ekmek kapısı sağlayacağını dile getirdi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı‘nın ve bağlı kuruluşların 2011 bütçesini sunan Bakan Ergün, 3 milyar liralık krediye büyük talep geldiğini bildirdi. KOBİ‘lere yönelik 2 yeni programdan 50 bine yakın işletmeyi yararlandırmayı hedeflediklerini kaydeden Ergün, "3 milyar TL kredi hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Dün itibariyle başvuruları almaya başladık. İki pakete işletmeler yoğun ilgi gösterdi. Sadece ilk gün 40 bine yakın başvuru aldık" ifadesini kullandı. Ergün, 2010 yılında tamamlanması planlanan 13 organize sanayi bölgesi 2 küçük sanayi sitesinin 35 bin kişiye ekmek kapısı sağlayacağını dile getirdi. Bakan Ergün, otomotiv strateji belgesinde, elektrikli araçlara özel bir yer ayırdıklarını, bu yılın sonundan itibaren Türkiye'de üretimine başlanacak elektrikli otomobillere ilişkin altyapı düzenlemelerini de hızla tamamlandığını kaydetti.

Tüzel kişiliklerin kurulması, adres, ana sözleşme değişikliği, sicil kayıtlarının yapılması gibi işlemlerin, tek bir veri tabanı üzerinden ve online yapma imkanı getireceklerini vurgulayan Ergün, "Projenin Mersin'de pilot uygulamasına başladık. Şu an şirket kurma işlemlerini internet üzerinden ve sadece beş dakikada yapmak mümkün. Geçmişte bir iş başvurusu yapmak için birçok yerden evrak toplaması gereken vatandaş, bugün artık kendi şirketini beş dakikada kurabiliyor" diye konuştu.

Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi

- Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı‘nda kredi üst limitleri; mikro ölçekli işletmeler için 30 bin, küçük ölçekliler için 50, orta ölçekli işletmeler için de 80 bin TL olarak belirlendi.

- Şahıs işletmelerinde, işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde, kredi üst limitlerini 10 bin TL artırılacak.

- Kredi vadesi, ilk altı ayı ödemesiz, geri kalanı eşit taksitler halinde toplam 18 ay olan destekte, faiz veya kar payının sadece 4'te 1'i işletme tarafından ödenecek, kalan 4'te 3'ünü ise 75'ini KOSGEB karşılayacak.

- Kredinin en üst limitte kullanılması halinde, bankaya ödenmesi gereken faiz, mikro ölçekli işletmelerde 859, küçük ölçekli işletmelerde 1.431, orta ölçekli işletmelerde ise 2 bin 300 TL ile sınırlı kalacak.

- Bu durumda KOSGEB payı, mikro ölçekli işletmeler için 2 bin 576, küçük ölçekli işletmelerde 4 bin 294, orta ölçekli işletmelerde de 6 bin 900 TL'yi bulabilecek.Bu programdan 44 bin civarında işletmenin yararlanması ve yaklaşık 1.5 milyar TL kredi hacmi oluşturulması bekleniyor.

İhracat Destek Kredisi

İhracat Kredisi Destek Programı‘nda, işletme başına kredi üst limiti 200 bin dolar olup, dileyen firmalar, daha az miktarlarda da kredi kullanabilecek. 6 ay vadeli olan destekte, faiz veya kar payının yine dörtte üçünü KOSGEB, dörtte birini işletmeler ödeyecek. Bu programdan 5 binin üzerinde işletmenin yararlanmasıı ve 1.5 milyar TL'lık kredi hacmi oluşması planlandığı bildirilirken, destekten yararlanan KOBİ‘lerin en az 1 milyar dolar ilave ihracat yapması bekleniyor.

Nasıl başvuruluyor?

- İki programdan da yararlanmak isteyen ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletmelerin, istenen belgeler ile birlikte anlaşma yapılan banka şubelerinden herhangi birine başvuru yapması gerekiyor.

- KOSGEB Veri Tabanı‘na kayıtlı olmayan işletmelerin ise, öncelikle veri tabanına kayıt olmak için, www.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapmaları veya KOSGEB Hizmet Merkezleri ile irtibata geçmeleri şartı bulunuyor.

- KOSGEB'in, İhracat Kredisi Destek Programı için 17, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı için de 18 banka ile anlaşması bulunuyor.

- Desteklerden yararlanmak isteyen işletmeler, bu bankaların herhangi bir şubesine, 23 Kasım tarihinden itibaren başvuru yapabilecek.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.