10 °C

Koç'tan Wikileaks yanıtı

“Seçimde AKP iktidarı kaybeder” manşeti için Mustafa Koç,"O zaman şartlar öyleydi" dedi.

Koç'tan Wikileaks yanıtı

İSTANBUL - Taraf gazetesinin Wikileaks belgelerine dayanarak dün sürmanşetinden duyurduğu "Koç: Seçimde AKP iktidarı kaybeder” başlıklı habere Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’tan yanıt geldi.

2009 senesinde, krizin tam odak noktasında, o zamanın şartlarına göre yaptığı değerlendirmenin gayet doğal olduğunu ifade eden Koç, bugünkü koşullarda AKP’nin birinci parti olduğunu, seçimlerden de büyük bir olasılıklı birinci parti olarak çıkacağını dile getirdi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, CNBC-e canlı yayınında iddialara yanıt verdi. Haberde Mustafa Koç’un 9 Temmuz 2009'da dönemin ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ile görüştüğü ve Jeffrey’e "AKP 2011 seçimlerinde çoğunluğunu bile yitirebilecek. AKP-MHP ya da CHP-MHP koalisyonu şaşırtmaz" dediği yer almıştı. Koç, söz konusu haber üzerine şu açıklamalarda bulundu:

"James Jeffrey ile defalarda konuştuğumu hatırlıyorum. Buraya bir sürü yabancı geliyor. Hem Türkiye hakkında hem mevcut iktidar hakkında, ekonomi hakkında, Türkiye’nin gidişatı hakkında, çevre hakkında sorular soruyorlar. Nasıl gördüğümüzü iş dünyasının bakış açısını soruyorlar, bununla ilgili değerlendirmeler yapıyorlar.

En son görüştüğümde 2009 senesinde krizin tam odak noktasında hatırladığım kadarıyla bundan sonraki seçimlerde AKP’nin dışında nasıl bir oluşum olabilir veya olası senaryolarla ilgili yapılmış olan bir görüş alışverişi.

‘Bir koalisyon olabilir mi, niye olmasın, Türkiye’de her şey olabilir’ gibi yorumlarda bulunduğumu da hatırlıyorum. Ama bunu bugün bir gazete adı üstünde Taraf çıkıp kasıtlı bir şekilde böyle bir başlık atmasını ben çok çirkin buldum ama çok şaşırmadım. Çünkü bunu çok sık yapıyorlar. Fakat bir işadamının bu şekilde bir analiz yapmasından daha doğal bir şey olamaz."

Büyük ihtimalle AKP birinci parti çıkar

O zamanın şartlarına göre bunları değerlendirmenin gayet doğal olduğunu ifade eden Koç, “Fakat çok şükür bir tarafta ekonomide değişiklikler olursa o her zaman bir takım değişikliklere neden olabilir siyasi olarak. Ama ülkenin ekonomisi iyi giderse -ki Türkiye bu imtihanı gayet iyi verdi- bu da en çok işin başındaki partiye veya iktidara yarar ki nitekim de öyle oluyor. Bundan alnımızın akıyla başımız dik bir şekilde hep birlikte çıktık ülke olarak. Bugünkü koşullarda AK Parti birinci parti olarak duruyor önümüzde. Seçimlerde de büyük bir olasılıkla birinci parti olarak çıkacak. Burada meclis kompozisyonu çok önemli” dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap