17 °C

Kocaeli iş dünyası altyapı yatırımı bekliyor

Türkiye’nin önde gelen sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’de iş dünyası temsilcileri, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde seçilecek yeni başkanlardan başta ulaşım olmak üzere altyapı yatırımları yapmasını ve kent içinde yer alan sanayi tesislerinin kent dışına çıkarılmasını bekliyor.

Kocaeli iş dünyası altyapı yatırımı bekliyor

Sabiha TOPRAK

Yerel seçimlere hazırlanan Kocaeli’de siyasi partilerin adayları bir Büyükşehir, 12’si ilçe olmak üzere 13 belediye başkanlığı için yarışacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere 13 belediyeyi de yöneten AK Parti’nin MHP ile oluşturduğu Cumhur İttifakı ile bu seçimde de başarısını sürdürüp sürdürmeyeceği 31 Mart akşamı belli olacak. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu bu seçimde aday göstermeyen AK Parti, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın dışında tüm adaylarını değiştirdi.

Seçim yarışına Cumhur ittifakı adına AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, Millet İttifakı adına da İyi Parti’den Serdar Kaman katıldı. Büyükşehir için DSP’den Ziya Topal, Saadet Partisi’nden ise Birol Aydın seçim yarışında yerini aldı. Seçimler için adaylar projelerini bir bir açıklayıp seçmen karşısına çıkarken, Kocaeli iş dünyası ve STK’lar da kentin önde gelen sorunlarına odaklandı. Üreten, katma değer sağlayan ve kente önemli ölçüde yatırımlar yapan iş dünyası temsilcilerinin beklentisi ise kentin kamu yatırımları ile desteklenmesi ve maliyetlerinin aşağıya çekilmesi yönünde.

Sağlık, ulaşım, enerji, altyapı, turizm ve eğitim gibi çeşitli alanlarda Kocaeli ve bölgeye yönelik yatırımların kentin tüm dinamikleri ile istişare edilerek politika yapıcılar tarafından hayata geçirilmesini talep eden iş dünyası, yatırımlar için özellikle ulaşım altyapısının güçlendirilmesini bekliyor.


Kentin acil bekleyen sorunlarını 5 madde halinde sıralayan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Şehir Hastanesi’nin faaliyete başlamasıyla bölgede yaşanması muhtemel trafik sorunu için bir kavşak ve bir de hafif raylı taşıma sistemi projesinin yapıldığını, hastanenin bu yıl açılacağı göz önünde bulundurularak ilgili kavşak projesinin Karayolları tarafından bir an evvel tamamlanması gerektiğini söyledi.

Gebze Organize Sanayi Bölgeleri TEM Yan Yollar Projesi kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol imzalandığını hatırlatan Zeytinoğlu, “Söz konusu proje 3 etaptan oluşmakta. Bütçesel sıkıntılar nedeniyle başlanmayan projenin yapımına, bölgedeki ciddi trafik sorunu göz önünde bulundurularak bir an evvel başlanması gerekiyor. Ayrıca projenin 2. etabına da Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin TEM’in güneyindeki yan yola bağlantısının işlenmesi gerekiyor” dedi.

Metro Gebze’ye uzatılmalı

Zeytinoğlu, İzmit içerisindeki trafiği çözmek için de Değirmendere (Yüzbaşılar)-Körfez (yarış pisti) arasına, Harem- Sirkeci arası yapılan arabalı vapur seferlerinin benzerinin yapılabileceğini kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Tuzla’ya kadar uzatılan metro hattının öncelikle Gebze ilçemize, sonrasında ise İzmit’e kadar entegre bir sistem ile uzatılmasını isteyen Zeytinoğlu, “750 bin olan Gebze’nin nüfusu çalışma saatlerinde 1.5 milyona çıkıyor. Her gün 400 bin kişi taşımalı araçlarla ulaşım gerçekleştiriyor. Bu proje trafiğe, enerji maliyetlerine ve çevreye önemli ölçüde katkı verecektir” açıklamasını yaptı.


Havalimanının sefer sayısının artması için altyapı yatırımı yapılmalı

Zeytinoğlu, 2011 yılında sivil havacılığa açılan Cengiz Topel Havaalanı’nın sefer sayısının hala çok yetersiz olduğuna işaret ederek, “Doğu Marmara illerine hizmet veren havaalanımızdan 3-4 ilimize günlük düzenli seferlerin yapılması için altyapı yatırımlarının yapılması gerekiyor” dedi. Kentin önde gelen sorunlarını ulaşım, alternatif enerji, mesleki eğitim, turizm, altyapı ve tarımsal üretim başlıkları altında toplayan Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut ise artan nüfus ile birlikte kenti çi trafik yoğunluğunun arttığını, merkezi ve yerel yönetimin ulaşım ağları arasında entegrasyonu ve yenilenmeyi sağlayarak sorunu çözmesini istedi. Bulut, bu çerçevede OSB ve liman bağlantılarının da sağlanmasının önem arz eden konuların başında geldiğini söyledi. Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden olan Kocaeli’de enerji maliyetlerinin yüksekliği ve çevreci yakıtların kullanımının gerekliği göz önüne alındığında, enerji yatırımlarının alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bulut, iş dünyası için önemli sorun olan mesleki eğitimde de müfredat, alan belirleme gibi stratejik konularda odaların da görüşünün alınmasını istedi. İlin turizm alanında daha çok tanıtılması, özellikle sağlık turizminde potansiyelinin ortaya çıkarılması için daha fazla tanıtım ve yatırım yapılması gerektiğine işaret eden Bulut, diğer taleplerini şöyle sıraladı: “Türkiye’nin en büyük ve etkin OSB’lerinin yer aldığı ilimizde kent içerisinde yer alan sanayi tesislerinin kent dışına çıkarılması ve altyapı sorunlarının çözümlenmesi hayati öneme sahiptir. Kamunun tarımsal üretim yapmasında ziyade, tarımsal üretim yapan özel sektör temsilcilerine yönelik hibe ve teşvik mekanizmasının etkin ve verimli hale getirilmesi gerekiyor." 

KOCAELİ'NİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

CUMHUR İTTİFAKI'NIN ADAYI TAHİR BÜYÜKAKIN

Kocaeli’nin Derince ilçesinde 1969 yılında doğan Tahir Büyükakın, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapan ve 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü’nde asistan olarak iş hayatına başlayan Büyükakın, 2001 yılında İktisat Doktoru, 2013 yılında İktisat Doçenti ünvanını aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU’nun 5 yıllık stratejik planlarını hazırlayan Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi’nde 7 yıl Genel Sekreter Yardımcılığı’nın, ardından da Genel Sekreterlik yaptı. 2017 yılında Bilecek Valiliği’ne atanan Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı nedeniyle bu görevinden istifa etti. Büyükakın, evli ve 3 çocuk sahibi.

MİLLET İTTİFAKI'NIN ADAYI SERDAR KAMAN

Elazığ’da 1965 yılında doğan Serdar Kaman, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde asistanlık yaptıktan sonra uzmanlık eğitimini genel cerrah olarak SSK Okmeydanı Hastanesi’nde tamamladı. Rize Ardeşen Devlet Hastanesi’nde başhekimlik yapan Kaman, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Gastroenteroloji Cerrahisi Yan Dal Uzmanlık Eğitimi sırasında Sağlık Bakanlığı bursuyla 3 ay Pittsburgh Üniversitesi(USA), Organ Transplantasyon Bölümünde Misafir Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Özel Akademi Hastanesi ve ardından Kocaeli Devlet Hastanesi’nde uzman hekim olarak görev yapan Kaman, evli ve 2 çocuk babası.

SAADET PARTİSİ’NİN ADAYI BİROL AYDIN

1969 yılında Gümüşhane Şiran’da doğan Birol Aydın, ilk ve ortaöğrenimini Kocaeli’de, lisans eğitimini ise Tunus Zeytune Üniversitesi’nde tamamladı. 1997- 2012 yılları arasında Tunus ve Kocaeli’de çeşitli alanlarda ticari faaliyetlerde bulunan Aydın, Saadet Partisi’nin Kocaeli ve İstanbul il başkanlıklarını yaptı. 2006 yılından itibaren Saadet Partisi GİK üyesi olarak görev alan Aydın, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2014 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve 2018 Genel Seçimleri’nde İstanbul Milletvekili adayı olan Aydın, halen partisinin Hakla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürüyor.

DSP’NİN ADAYI ZİYA TOPAL

1968 Trabzon Maçka doğumlu olan Ziya Topal, 1986 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Gebze’de 1994’te inşaat mühendisliği yapan Topal, 1998-2002 yılları arasında DSP’den Gebze Belediye Meclis Üyesi seçildi. Gebze Ticaret Odası üyesi de olan Topal, evli ve 3 çocuk babası.

KOCAELİ’NİN İLÇELERİNDEN KİMLER ADAY?

GEBZE
Zinnur Büyükgöz (AK Parti ) Burcu Çetinkaya (Saadet Partisi) Recep Dursun (CHP) Serap Çakır (Bağımsız) 

DARICA
Muzaffer Bıyık (AK Parti) Selim Çetinkaya (Saadet Partisi ) Yakup Törk (CHP) 

ÇAYIROVA
Bünyemin Çiftçi (AK Parti) Yusuf Aksu (Saadet Partisi) Selahattin Kaya (CHP)

BAŞİSKELE
Yasin Özlü (AK Parti) Zafer Mutlu (Saadet Partisi)

DERİNCE
Zeki Aygün (AK Parti ) Halil Kayın (Saadet Partisi ) Sertif Gökçe (CHP) Kenan Baş (DSP)

DİLOVASI
Hamza Şayir (AK Parti) Ercan Dalkılıç (Saadet Partisi) Kemal Memiş (CHP-İYİ Parti)
GÖLCÜK Ali Yıldırım Sezer (AK Parti ) Nihat Yıldız (Saadet Partisi) İsmet İşeri (CHP) Gülten Erenkaya (DSP)

İZMİT
Azize Sibel Gönül (AK Parti) Ahmet Özen (Saadet Partisi) Fatma Kaplan Hürriyet (CHP) Hülya Yıldırım (DSP)

KARAMÜRSEL
İsmail Yıldırım (AK Parti) Mehmet Özalay (Saadet Partisi) Ahmet Çalık (CHP)

KARTEPE
Muhammed Mustafa Kocaman (AK Parti) İbrahim Bıyıklı (Saadet Partisi) Cumhur Karakadılar (CHP) Temel Ofluoğlu (DSP)

KÖRFEZ
Şener Söğüt (AK Parti) Recep Sarıdoğan (Saadet Partisi) Salih Şirin (CHP-İYİ Parti)

KANDIRA
Adnan Turan (AK Parti) Ramazan Arslan (Saadet Partisi) İdris Demir (DSP) Ercüment Şahin (CHP-İYİ Parti)

KENTİN KÜNYESİ

- Nüfus: 1.906.391
- İşsizlik oranı: %10.8
- Toplam ihracat rakamı: 28.6 milyar dolar
- Kocaeli’nin Türkiye ihracatındaki payı:% 17

Kentin öncelikli 5 sorunu

1- Ulaşım alt yapı yatırımı ve sanayide gelişim
2- Nüfus artışı
3-Enerji kaynakları ve tarım alanlarının korunması
4-Turizm yatırımları
5-Eğitim yatırımları

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap