9 °C

”Konut faizleri artacak”

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Çamlıbel, MB kararlarının konut faizlerini artıracağına dikkat çekti.

”Konut faizleri artacak”

İSTANBUL - Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, Merkez Bankasının aldığı kararlarla ilgili olarak, "Bu önlemler konut kredi faizlerini artıracaktır. İsteğimiz, bu yeni önlemlerin konut kredilerine uygulanmaması yönündedir" dedi.

"Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2010" raporu GYODER tarafından düzenlenen basın toplantısında, "Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2010" raporu açıklandı.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, toplantıda yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünün 2010 yılının ilk yarısını normalleşme, ikinci yarısını ise büyümenin yeniden başladığı dönem olarak yaşadığını söyledi.

Sektör yüzde 18 büyüdü

2010'da inşaat sektörünün tüm yıl toplamında yaklaşık yüzde 18'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Gökkaya, ayrıca 2010'un, yabancı yatırımcıların 2009 yılına oranla Türkiye'ye güveninin arttığı ve daha fazla yatırım yaptıkları bir yıl olduğunu dile getirdi.

Gökkaya, şunları kaydetti:

"2006–2008 yılları arasında 3 milyar dolara yakın olan yabancılara yapılan gayrimenkul satışı, 2009 yılında 1,8 milyar dolar gerilemiş, 2010 yılında ise tekrar 2,5 milyar dolara yükselmiştir. PwC ve Urban Land Instutute'nin (ULI) şubat ayında açıkladığı 'Avrupa Gayrimenkul Piyasalarında Gelişen Trendler 2011 Raporu'nda İstanbul, yeni gayrimenkul alımlarında ilk sırada yer aldı.

 2010 yılında yabancılara yapılan gayrimenkul satışı geçen yıla göre yüzde 40 artarak 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yabancıların Türkiye'ye olan güveni ve iştahı artmaya devam ediyor. Mütekabiliyet sorunun aşılması halinde bu tutarın rahatlıkla 5 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini öngörüyoruz."

Konut yatırımları canlanıyor

Konut kredilerindeki artışa da işaret eden Gökkaya, "Konut yapı ruhsatlarında 2010'da geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 35 gibi ciddi bir artış gözlemlendi. Konut arzında, konut yapı ruhsatları daire sayısı verilerine göre 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre iki katı bir artış görülmekte olup, alınan konut yapı ruhsat sayısı 817 bin 92 ile tüm zamanların rekorunu kırmıştır" dedi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Gökkaya, 2011'de inşaat sektöründeki büyüme beklentisine ilişkin, "2010 sonu değerlendirmemizde, yüzde 8 ile 10 arasında büyüme öngörüsü bildirmiştik. Son ruhsat alımları ile bu beklentimizin üzerinde inşaat sektörünün yüzde 10-15 büyüyeceğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Krediler genişlemesi yavaşlayabilir

Raporu hazırlayan Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri'nden Dr. Can Fuat Gürlesel de konut kredilerinin genişlemeye devam ettiğini, ancak önlerindeki engelin faiz oranlarındaki artış olduğuna dikkati çekerek, "Önümüzdeki çeyrekten itibaren faiz oranları yüzde 1'e yaklaşabilir. Yılın ikinci yarısında bankalar sübvanse etmediği müddetçe mutlaka yüzde 1 ve üzerini görürüz. Bu, konut kredilerinin genişlemesinde yılın ikinci yarısında bir yavaşlama yaratabilir diye düşünüyoruz" dedi.

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, Merkez Bankasının aldığı kararların konut faiz oranlarına yansımasına ilişkin, "Bu önlemler konut kredi faizlerini artıracaktır. Konut bir tüketim malı değildir, bir yatırım malıdır, temel ihtiyaçtır. İsteğimiz, bu yeni önlemlerin konut kredilerine uygulanmaması yönündedir" dedi.

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Onaran da konut kredilerinde bu yıl da yüzde 25'ler seviyesinde büyüme gerçekleşeceğini belirtti.

23 yeni AVM açıldı

2009 yılında ekonomik krizin etkisi ile yavaşlayan AVM yatırımları 2010 yılında hız kazandı ve 2010 içinde toplam 23 AVM açıldı. Açılan yeni AVM'lerin toplam kiralanabilir alan büyüklüğü 758 bin 612 metrekare oldu. 2010 sonu itibarıyla Türkiye genelinde açılan AVM sayısı 261'e, toplam kiralanabilir alan büyüklüğü de 6 milyon 285 bin 271 metrekareye ulaştı.

Yatırımlar kriz öncesi döneme döndü

2010 yılının en hızlı büyüyen sektörü olan inşaat sektörünün, 2009 yılında 74 milyar lira olan inşaat yatırımları 2010 yılında 90 milyar lirayı aşarak kriz öncesi seviyelerinin de üzerine çıktı. Özel sektörün inşaat yatırımları 2009 yılında 45,2 milyar lira iken, 2010 yılında 55 milyar lira olarak gerçekleşti. Gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde 2010 yılında normalleşme ile birlikte başlayan büyüme finansman kullanımını da artırdı. Yurt içinden kullanılan krediler 41,4 milyar liradan 49,3 milyar liraya çıktı.

"Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2010" raporuna göre ABD konut sektöründe inşaat harcamaları artarken, konut fiyatlarındaki gerileme devam etti. Türkiye'de son çeyrekte alınan konut yapı ruhsatlarının sayısı 341 bin 31 artış gösterdi. Konut kredileri son çeyrekte 5,6 milyar lira arttı. Son çeyrekte 7 yeni AVM, 2011 ilk çeyrekte 5 yeni AVM açıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.