KOSGEB'e kayıtlı KOBİ 700 bini aştı

Son 4 yıldan bu yana KOSGEB'in veri tabanına kayıtlı işletme sayısı 82 binden 701 bine yükselirken, yaratılan kredi hacmi 11.7 milyar TL'ye ulaştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Hüseyin GÖKÇE

ANKARA - 2009 yılından itibaren, hizmetler sektörünü de kapsama alan KOSGEB'in veri tabanına kayıtlı işletme sayısı 82 binden 701 bine yükseldi. Son 10 yıllık dönemde KOSGEB aracılığıyla kullandırılan kredilere verilen faiz desteği miktarı 1 milyar 9 milyon liraya, oluşturulan toplam kredi hacmi ise 11 milyar 700 milyon liraya ulaştı. DÜNYA'ya açıklama yapan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, kurdukları çağrı merkeze aracılığıyla 7 gün 24 saat kuruma ulaşılabildiğini belirtirken, son üç yıllık  dönemde Ar-Ge faaliyetlerine 125 milyon lira, girişimcilik destekleri kapsamında ise 97.5 milyon lira destek sağlandığını söyledi. Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Bakan Nihat Ergün'ün KOSGEB'e özel önem verdiğini ifade eden Kaplan, hızlı gelişimde bu desteklerin katkı sağladığını vurguladı.

Yıl sonunda 81 ile ulaşacak

Yapılan kanun değişikliği ile birlikte Türkiye'de KOBİ'lerden sorumlu ulusal kuruluş haline gelen KOSGEB'in, KOBİ'lere; finansman,  danışmanlık ve eğitim alanlarında verdiği destek miktarında ciddi artışlar gözleniyor. Kurumun 2012 yılı ve 2013 yılı ilk çeyreğine ilişkin faaliyetlerini DÜNYA'ya değerlendiren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB'in 2010 yılından bu yana, çağrı merkezi aracılığıyla tatiller dahil 24 saat ulaşılan bir yapıya kavuşturulduğunu, artık başvuruların internet üzerinden da alındığını söyledi. Bu çerçevede halen 72 ilde temsilciliği bulunan KOSGEB'in yıl sonuna kadar 81 ilin tamamına erişeceğini söyleyen Kaplan, 2003 yılından Mayıs'ın ilk haftasına kadar desteklenen KOBİ sayısının 212 bine ulaştığını söyledi. Bunlara sağlanan faiz desteğinin 1 milyar 9 milyon lira olduğunu belirten  Kaplan, oluşturulan toplam kredi hacminin de 11 milyar 700 milyon liraya çıktığını kaydetti.

33 bin kişilik istihdam sağlandı

KOSGEB'in bir çok destek programı uygulamaya koyduğunu belirten Kaplan, KOBİ'lerde proje kültürünün oluşturulması amacıyla hazırlanan programda 150 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlandığını söyledi. Kaplan, 2010 yılı Eylül ayından bu yana program kapsamında 2 bin 304 işletmeye 90 milyon lira destek sağlandığını bildirdi.
Kaplan'ın verdiği bilgilere göre bazı KOSGEB destek programlarının uygulama sonuçları şöyle:
KOBİ'lerin işbirliğini özendirmek amacıyla bir araya gelen şirketlere proje başına 250 bin lira hibe 500 bin liraya kadar da geri ödemeli sağlanan destek programı çerçevesinde 107 işletmeye 38.5 milyon lira kaynak aktarıldı.
Ar-Ge -inovasyon yapan şirketlere 1 milyon liraya kadar sağlanan destekten, bin 577 işletme 125.7 milyon lira tutarında yararlandı.
Genel destek programı kapsamında 30 bin 465 işletmeye 195.3 milyon lira destek verilirken, girişimcilik destek programında 7 bin 204 işletmeye 97.5 milyon lira sağlandı.
Tematik proje destek programından 25 meslek kuruluşu 760 bin lira destek alırken, istihdam destekleri çerçevesinde 20 bin 359 işletmeye 1 milyar 280 milyon lira destek verildi. Bu kapsamda yaklaşık 33 bin kişi istihdam edildi.
KOSGEB'in girişimcilik eğitim programından yararlananlardan 7 bin tanesi kendi işletmesini kurarken, KOBİ tanımının değiştirilmesiyle birlikte mali bilanço net hasılat üst sınırı yükseltilerek daha çok KOBİ'nin desteklerden yararlanması sağladı.

KOBİ'lerin danışmanlık sorunu çözüldü

KOBİ'lerin sorunlarını çözümü sürecinde bilgiye erişiminin çok önemli olduğunun altını çizen Mustafa Kaplan, "KOBİ'lerin danışmanlık hizmetlerine ilişkin yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik olarak KOSGEB; Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JICA) ile birlikte 'Türkiye Cumhuriyeti'ndeki KOBİ Danışmanlık Sistemi Projesi" konulu çalışmayı 2010 yılında yürütmeye başladı" dedi. Kaplan, 2012 yılı Mart ayında sonuçlandırılan çalışma ile uluslararası deneyimlerin Türk KOBİ'lerini hizmetine sunulduğunu söyledi.