18 °C

Koza İpek Holding'de ikinci arama

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Koza İpek Holding'in Ankara'daki binasında tekrar arama başlattı

Koza İpek Holding'de ikinci arama

Koza İpek Holding, grup bünyesindeki şirketlerde geçen hafta yapılan arama işlemlerinin ardından, ikinci bir arama kararı ile  bugün tekrar arama başlatıldığını; söz konusu işlem karşısında her türlü hukuki yola başvuracağını duyurdu.

Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği kararı çerçevesinde geçen hafta da Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, medya, enerji, madencilik gibi alanlarda faaliyet gösteren Koza İpek Holding'e ait şirketlerde arama yapmıştı.

Koza İpek Holding'den bugün yapılan açıklamada, 31 Ağustos'ta alınan arama kararı  gereği, her türlü arama ve el koyma işleminin tamamlandığı belirtilerek; bugün ikinci bir arama kararı ile saat 09:30'da arama işlemlerinin yeniden başlatıldığı ifade edildi.

Önceki arama işlemi sırasında tüm bilgi ve belgelere el konulmuş olduğu belirtilen açıklamada, "Yapılan işlemlere ve verilen kararlara karşı her türlü hukuki yollara başvurulacaktır" denildi.

Grup bünyesindeki Bugün gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt Reuters'a telefonda yaptığı açıklamada, şirketlerin gelir gider faturalarına el konulması amacıyla Koza Altın ve Koza Metal'de arama yapıldığını söyledi.

Başyurt tarafından bir kopyası Reuters'a iletilen Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği kararında, "Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması için gelir gider faturalarına ihtiyaç duyulduğundan Koza Altın İşletmeleri ve Koza Anadolu Madencilik isimli şirketlerin bulunduğu Koza İpek Holding AŞ Merkez Binası ... adresinde arama yapılmasına... " denildi.

Kararın, "Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Hamdi Akın İpek hakkında terör örgütü yöneticisi olmak, terörizmin finansmanı, zimmet, terör örgütünün propagandasını yapmak suçlarından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında" alındığı belirtildi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap