11 °C

”Kurumları yıpratmak fayda sağlamaz”

Org. Başbuğ'un Taraf Gazetesi'nin yayınladığı belgenin MGK'ya taşınacağına yönelik sözlerinin ardından gözler toplantıya çevrilmişti, toplantının ardından yayınlanan bildiride 'kurumları yıpratmaya yönelik beyanların faydasız olduğu' vurgulandı

”Kurumları yıpratmak fayda sağlamaz”

 

 

İSTANBUL -  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplam 7 saat 40 dakika süren toplantının ardından yayınlanan bildiride, "Devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir" denildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ,  Taraf Gazetesinin yayınladığı 'belge ile ilgili geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamanın ardından konuyu Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) gündemine taşıyacaklarını söylemişti.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, "devletin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşüncelerin dile getirildiği" belirtilerek, "bu tür faaliyetlerin ülkeye bir fayda sağlamayacağının teyit edildiği" bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun yaklaşık 8 saat süren toplantısının ardından MGK Genel Sekreterliğince yayınlanan bildiri şöyle:

"Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış; ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyete karşı yürütülen mücadelenin, halkımızın güven ve desteği ile sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir.

Kıbrıs sorunun adil ve kalıcı biçimde çözüme kavuşturulmasının bölgede güvenlik, istikrar ve refahın sağlanabilmesi açısından önem arz ettiği; Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülmekte olan kapsamlı çözüm müzakerelerini ve bu bağlamda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı çabalarını desteklediği, çözümün; siyasi eşitlik, iki kesimlilik ve eşit statüde iki kurucu devlete haiz yeni bir ortaklık çerçevesinde bulunması, garanti ve ittifak antlaşmalarının devamı, çözümün hukuki güvenlik ve kesinliğinin teminat altına alınması, ilgili tüm tarafların sürece zarar verecek yaklaşımlardan kaçınmaları ve Birleşmiş Milletler süreci ile parametrelerine sahip çıkmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Terörle mücadele boyutu dahil, Türkiye-Irak ilişkilerindeki son gelişmeler etraflıca değerlendirilmiştir."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un dün Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner ile görüşmüştü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.