6 °C

Lübnan'la Serbest Ticaret Alanı oluşturulacak

Türkiye ile Lübnan arasında ortaklık anlaşması imzalandı.

Lübnan'la Serbest Ticaret Alanı oluşturulacak

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 24-25 Kasım tarihlerinde Lübnan'a gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde Türkiye ile Lübnan arasında ortaklık anlaşması imzalandı.

İki ülke arasında bir Serbest Ticaret Alanı oluşturulmasını öngören Ortaklık Anlaşması, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Safadi tarafından imzalandı.

Devlet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Lübnan arasında ortaklık anlaşması imzalandığı bildirildi. Açıklamada, anlaşmanın doğru uygulanması, geliştirilmesi ve ortaya çıkacak sorunlara çözüm bulunması amacıyla söz konusu Anlaşma ile Ortaklık Konseyi ve Ortaklık Komitesinin oluşturulduğu belirtildi.

Bakanlar düzeyinde toplanacak olan Ortaklık Konseyinin ayrıca, yeni işbirliği alanlarının tespiti amacıyla müzakerelerde bulunacağı kaydedilerek, "Ortaklık Anlaşması; taraflar arasında mal ticaretinde tarife ve tarife dışı engellerin kaldırılmasını, ortak menşe kurallarının belirlenmesini, korunma önlemleri uygulamalarında uluslararası kuralların esas alınmasını, ekonomik ve teknik işbirliğini kapsamaktadır.

Anlaşma, hayvan ve bitki sağlığı önlemlerinin tarife dışı engel teşkil edecek şekilde kullanılmaması, fikri, sınai ve ticari mülkiyet haklarının korunması konularında da düzenlemeler içermektedir" ifadeleri kullanıldı.

Lübnan ile ikili ticari ilişkiler

Açıklamaya göre, Türkiye'nin Lübnan ile 2008 yılında 844 milyon dolar seviyesine ulaşan ticaret hacmi; küresel krizin etkisi ile 2009 yılında 795 milyon dolar seviyesine geriledi. Ancak, 2010 yılı içerisinde ikili ticaretimiz tekrar artış eğilimine girdi. 2010 yılı ilk dokuz aylık döneminde ikili ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 oranında artarak 623 milyon dolar oldu. İmzalanan bu Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye ile Lübnan arasındaki ticaret hacminin iki yıl içerisinde 1.5 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

Halen iki ülke arasında ticarete konu mallar arasında en yüksek paya sahip ürünler ihracatımız açısından mineral yakıtlar ve yağlar, demir-çelik, hazır giyim, makina ve teçhizat, plastik eşyalar; ithalatımız açısından ise demir-çelik, inorganik kimyasallar, tekstil ara maddeleri, mineral yakıtlar ve yağlar ve elektrikli makine ve teçhizattan oluşturuyor. Anlaşma'nın Türkiye ve Lübnan'da iç onay sürecinin tamamlanmasının ardından en geç 2011 yılının ortalarında yürürlüğe girmesi öngörülmekte.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.