12 °C

Lüks jet ve pahalı puro istifa ettirdi

Fransa'da iki bakan Alain Joyandet ve Christian Blanc "gereksiz yere devlet bütçesinden özel jet kiralamak"ve "pahalı purolar satın almak" yüzünden istifa etti.

Lüks jet ve pahalı puro istifa ettirdi

PARİS- Fransa'da iki bakan, devletin kaynaklarını ve parasını haksız ve gereksiz yere harcadıkları yolunda çıkan iddiaların ardından istifa etti.

Fransa'da eski sömürge ülkelerle ekonomik işbirliği ve Fransızcanın geliştirilmesinden sorumlu bakan Alain Joyandet ve başta Paris olmak üzere kentlerin gelişmesinden sorumlu bakan Christian Blanc, istifa dilekçelerini Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye sundu.

Sarkozy'nin istifaları kabul ettiği bildirildi.

"Gereksiz yere devlet bütçesinden özel jet kiraladı"

İki bakan da "gereksiz yere devlet bütçesinden özel jet kiralamak", "pahalı purolar satın almak" gibi eleştirilere hedef oluyordu.

Sarkozy, geçen ay bakanlara gönderdiği bir mektupta, gereksiz harcama yapılmaması konusunda uyarıda bulunmuştu. Bütün kamu kuruluşlarını, bütçe açığının kapatılması konusunda seferber olmaları için uyaran Sarkozy, bu çerçevede bakanların topluma örnek olmaları gerektiğini ifade etmişti.

Joyandet'in, Mart ayında Haiti'ye bir konferans için giderken 116 bin euroya özel jet kiralaması kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Fransız basını, Joyandet'in haksız yere inşaat izni alarak, Saint Tropez'deki küçük evini villaya çevirmek istemesini de eleştirmişti. Bu bakanlığın görevlerini Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner üstlendi.

Sarkozy tarafından özellikle başkent Paris'in geliştirilmesinden sorumlu bakanlık görevine getirilen Blanc, 12 bin euro tutarında puro masrafını devlete ödettirmekle suçlanmıştı. Blanc'ın görevini ise kırsal kesimden sorumlu bakan Michel Mercier yürütecek.

Fransa'da diğer bakanlar da lüks devlet lojmanlarını gereksiz yere işgal etmekle suçlanıyor.

Fransa geçen hafta, bütçe açığını düşürmek için 2011 yılında memur maaşlarını dondurma kararı almıştı.

Hükümet, memur maaşlarına, 1 Temmuz itibariyle yüzde 0.5 zam yapıldığını ancak 2011 yılında maaşlarda artış olmayacağını açıklamıştı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.