10 °C

Malatya'ya 1700 metrelik kayak tesisi

Yama Dağı'nda yer alacak tesisin yapımına 2 ay içinde başlanacak.

Malatya'ya 1700 metrelik kayak tesisi

MALATYA - Malatya'daki Yama Dağı'na kurulması planlanan ve bazı bölge illerine de hizmet vermesi hedeflenen kayak tesisinin yapımına 2 ay içinde başlanacağı, 2013 yılında da bitirileceği bildirildi.

Hekimhan Kaymakamı Nurettin Dayan ve projenin yapımını üstlenen müteahhit firmanın yöneticileri, Yama Dağı'nda tesislerin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.

Yaklaşık 2 metre karın olduğu dağda inceleme yapan Kaymakam Dayan, inşaata 2 ay içinde başlanacağını, öncelikle 50 yataklı otelin hayata geçirileceğini belirterek, tesisin 2 yıl içinde bitirileceğini söyledi.

Dayan, şöyle konuştu:

"İlimize 120 kilometre mesafede Yama Dağı'nda planlanan kayak tesisinde, 338 metre kot farklı yaklaşık 1700 metre uzunluğunda 1. etap kayak alanı ve 382 metre kot farklı yaklaşık 1500 metre uzunluğunda 2. etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacaktır. Kurulacağı mevkinin kar kalitesi, karın yerde kalma süresi, kayak pistlerinin uzunluğu ve kot farkları bakımından yüksek niteliklere sahip tesis, bu bakımdan ulusal ve uluslararası yarışların yapılabilmesine son derece uygundur. Kurulacak kayak merkezi, teleski, telesiyej, kamp eğitim merkezi, konaklama tesisleri ve diğer sosyal tesisleri içermektedir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.