Maymun çiçeği virüsü 6 kıtaya yayıldı

COVID-19 salgınının ardından ortaya çıkan maymun çiçeğinde toplam vaka sayısı 24 bin 381 olarak kaydedildi. Bakan Koca'nın açıklamasına göre, Türkiye’de de şu ana kadar toplam 5 vakaya rastlanırken, medyada maymun çiçeği virüsü ile ilgili 49 bin 680 haber yer aldı.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 4 Mayıs tarihinde Londra’da görülürken, üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen 30 ülkeye yayılarak küresel bir salgın haline geldi. Temmuz ayında ise 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye yayılırken, Dünya Sağlık Örgütü 21 Temmuz itibarıyla maymun çiçeği salgınıyla alakalı ‘küresel acil durum’ ilan etti. Türkiye’de ise ilk vakanın 30 Haziran'da ortaya çıktığı açıklanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen pazartesi günü Türkiye’de görülen toplam vaka sayısının 5’e yükseldiği duyurdu.

Dünyada görülen toplam vaka sayısı ise 24 bin 381 oldu. Almanya, ABD, Brezilya, İspanya ve Fransa en fazla vakanın tespit edildiği ülkeler olarak kayıtlara geçti.

50 bine yakın haber medyada yer aldı

Medya takip kurumu Ajans Press, maymun çiçeğinin medya karnesini çıkardı. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü tarihten günümüze kadar tüm medya verileri üzerinden elde edilen bilgilere göre, maymun çiçeği 49 bin 680 habere konu oldu. Bakan Koca’nın Türkiye’deki toplam vaka sayısının 5’e yükseldiğini açıklamasının ardından haber sayıları yükselişe geçti. Son iki günde Türkiye basınına tam bin 890 haber yansıdı.