24 °C

Meclis'i yoğun mesai bekliyor

Gündemin başında mayınlı arazilerin temizlenmesi var

Meclis'i yoğun mesai bekliyor

ANKARA - TBMM Genel Kurulunda, muhalefetin karşı çıktığı ve iki haftadır tartışılan Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı bölgenin temizlenmesiyle ilgili yasa tasarının görüşmelerine devam edilecek. Meclis, bu hafta fazla mesai yapacak.  

Alınan bilgiye göre, 26 Mayıs Salı günü Genel Kurulda iki haftadır tartışılan ve muhalefetin karşı çıktığı Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı bölgenin temizlenmesine ilişkin tasarı ele alınacak. Meclis, 6 maddeden oluşan tasarının, 2 haftada 4 maddesini görüşerek kabul etti. Tasarının görüşmelerine, yürürlük ve yürütme maddesi üzerinden devam edilecek.

Tasarı, iki ülke kara sınırında bulunan anti personel-anti tank mayınları ile patlamamış mühimmatın temizlenmesini, imha edilmesini, böylece elde edilecek arazilerin tarımsal amaçlı kullanılmasını düzenliyor. Mayın temizleme ihalesi, Hazineye ait veya Maliye Bakanlığınca idare edilen mayından temizlenecek alanlar ile müstakil kullanımı mümkün olmayan ve bu taşınmazlarla bütünlük oluşturan Hazineye ait diğer taşınmazların, tarımsal faaliyetlerde kullandırılmak üzere yükleniciye bırakılması karşılığı yapılacak.

TCK ve vatandaşlık kanunu da görüşülecek

Bu hafta Mecliste ele alınması beklenen bir diğer düzenleme ise gündemin ön sıralarında bulunan Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı. Tasarıya göre, rüşvet suçu; Türk vatandaşı ya da yabancının yurt dışında işlemesi halinde Türk kanunlarının uygulanacağı suçlar arasından çıkarılıyor. Böylece bir Türk vatandaşı, yurt dışında rüşvet verirse, Türkiye'de bulunması halinde, kovuşturma için Adalet Bakanının iznine gerek kalmayacak.

Tasarıların tamamlanması durumunda Türk Vatandaşlığı Kanunu tasarısının görüşmelerine başlanacak. Türk vatandaşlığı kaybettirilenler, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığını kaybedenler, Türkiye'de 3 yıl ikamet etmek şartıyla Türk vatandaşlığını yeniden kazanabilecek.

TBMM Genel Kurulunun bu hafta salı günü 15.00-23.00, çarşamba ve perşembe günü 14.00-23.00 saatleri arasında çalışması planlanıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 26 Mayıs Salı günü Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasını ilişkin tasarıyı ele alacak.

TBMM KİT Komisyonu, 27 Mayıs Çarşamba PTT ve ÇAY-KUR'un 2007 hesaplarını inceleyecek.  

TBMM Adalet Komisyonu, 28 Mayıs Perşembe günü Askeri Hakimler Kanununda değişiklik yapılmasını öngören tasarıyı görüşecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap