9 °C

Merkez'in kararı sonrası dolar yükselişte

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında dolar hafif yükselişle 3.04 lira sınırına dayandı.

Merkez'in kararı sonrası dolar yükselişte

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun bugün gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi sonrası dolar hafif yükselişle 3.04 sınırına dayandı.

Merkez Bankası, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, bugünkü toplantıda kısa vadeli faizleri sabit tutmayı kararlaştırdı. Buna göre, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 7.5 düzeyinde sabit tuttu.

Karar öncesinde 3.02 - 3.03 lira aralığında hareket eden dolar, karar sonrasında 1 kuruş dolayında artışla 3.0395 liraya kadar çıkarak, 3.04 liraya dayandı. Kararın açıklanmasının ardından euro da 3.31 lira sınırına yaklaşırken, Borsa İstanbul Endeksi de önce hafif yükselerek 71 bin 767 puana kadar çıktı; hemen ardından 71 bin 432 puana sert düşen Borsa Endeksi, yeniden 71 bin 700 puanın üzerine yükseldi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.