12 °C

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Hava sıcaklığı azalacak, yağışlı hava etkili olacak

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

ANKARA - Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan ve Bingöl çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan ve Bingöl çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu ile İzmir, Manisa ve Kütahya'nın kuzeyi, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması tahmin ediliyor. Öğleden sonra Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısında toz taşınımının olması da öngörülüyor. Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalması bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu ile İzmir, Manisa ve Kütahya'nın kuzeyi, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yetkililer kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek su baskını, dolu, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyarılarda bulundu.
Rüzgarın ise Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi öngörüldüğünden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bazı illerde hava durumu

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. (23)
ANKARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (25)
İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde kuzey ilçelerinde, öğleden sonra il merkezi ve kuzey çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması tahmin ediliyor. (24)
ADANA: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (33)
ANTALYA: Az bulutlu, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (23)
SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (25)
ERZURUM: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (24)
DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (34)

Bölgelerde hava durumu

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.. Yağışların; bölgenin güney ve doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Yağışların; sabah saatlerinde İzmir'in kuzey ilçelerinde, öğleden sonra İzmir ile Manisa ve Kütahya'nın kuzeyinde yerel olarak kuvvetli olması tahmin ediliyor.
AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Batı Akdeniz sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı. Rüzgarın; kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi öngörülüyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra Ankara, Eskişehir ve Çankırı ile gece saatlerinde Konya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Rüzgarın; bölgenin güney ve doğusunda güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Yağışların; öğleden sonra Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu ve Karabük ile Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Bolu çevrelerinde yer yer pus ve sisin yaşanması öngörülüyor.
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.
DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Erzurum, Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan ve Bingöl çevreleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Rüzgar, bölgenin batısında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzey ve batısı parçalı bulutlu. Rüzgar, bölgenin batısında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek. Bölgenin güney ve batısında toz taşınımı bekleniyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.