16 °C

Metrobüs, yarın Söğütlüçeşme'de

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattı, Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla açılacak

Metrobüs, yarın Söğütlüçeşme'de

 

İSTANBUL - Metrobüsün 3. etabı olan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattı, 3 Mart Salı günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle hizmete açılacak.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi önünde saat 11.00'de düzenlenecek açılış töreninin ardından Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile buradan metrobüse binerek Avcılar'a kadar seyahat etmesi bekleniyor.

Toplam 150 günde inşa edilen ve bugün yeni metrobüs aracıyla kontrol seferi yapılan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattı, yolculuk süresini 24 dakikaya indirecek. 11,2 kilometrelik hatta, Boğaziçi Köprüsü geçişinde normal trafik içinde seyredecek metrobüs, köprüyü de ortalama 7 dakikada geçecek.

Metrobüs, Zincirlikuyu'dan köprü girişine geldiğinde normal trafiğe katılırken, Anadolu Yakası'ndaki köprü çıkışında ise yeni inşa edilen alt tünelden geçerek yolun ortasındaki özel yola girecek.

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattında Zincirlikuyu, Boğaziçi Köprüsü, Burhaniye Mahallesi, Altunizade, Acıbadem, Uzunçayır, Hasanpaşa, Söğütlüçeşme istasyonları yer alıyor. Yeni hatta günde ortalama 300 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Avcılar ile Zincirlikuyu arasında yolculuk süresinin 38 dakika olduğu hattın Söğütlüçeşme'ye uzatılmasıyla yolculuk süresi de 62 dakikaya çıkacak.

Bu hatla Avcılar-Söğütlüçeşme arasındaki toplam hat uzunluğu 40.5 kilometreye çıkacak ve hatta 31 istasyon yer alacak. Metrobüs hattının ilk iki etabı 276 milyon dolara mal olmuştu. 90 milyon dolar olan bu hatla birlikte Avcılar-Sögütlüçeşme arası metrobüs hattının toplam maliyeti 366 milyon dolara ulaşmış oldu.  

Metrobüs hattının 3. etabıyla daha önce alınan ve her birinin yapımı 8 ay süren 10 metrobüs aracı da hizmete girecek.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap