MGK'da Ukrayna krizi için sağduyu çağrısı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Ukrayna-Rusya krizi ele alındı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, “Gerilimin artmasının hiç kimse menfaatine netice doğurmayacak.” denildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, yaklaşık 4 saat 45 dakika sürdü.

Ukrayna-Rusya krizinin ele alındığı toplantıda, taraflara tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapıldı.

MGK toplantısı sonrası yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

-2021 yılında Milli Güvenliğimiz bakımından önem arz eden sıyası, askeri, iktisadi ve sosyal gelişmeler tüm yönleriyle değerlendirilmiş, 2022 yılında karşı karşıya kalınması muhtemel sınamalar ve bu çerçevede yürütülecek faaliyetler müzakere edilmiştir.

-PKK/KCK-PYD/YPG, FETO ve DAEŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birli ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim , kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

-Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında artan gerginlik ele alınmış. Gerilimin artmasının kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına dikkat çekilerek, tüm taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur.

-Güney Kafkasya'da barış ve istikrarı güçlendirmek amacıyla kurulan mekanizmaların ve sarf edilen gayretlerin Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere, tarafların yapıcı ve samimi çabalarıyla ilerletilmesine atfedilen önem vurgulanmıştır.

-Uluslararası hukuku pervasızca ihlal eden ve çarpıtan, antlaşmalar hilafına adaları silahlandırmayı ısrarla sürdüren Yunanistan, diyalog ve iş birliği çağrılarımıza samimiyetle karşılık vermeye davet edilmiş Ege ve Akdeniz'deki meşru hak ve menfaatlerimizin korunması hususundaki kararlılığımız tekraren hatırlatılmıştır.”