5 °C

MHP'de muhalifler 'yeter sayı'ya ulaştı

MHP'de tüzük değişikliği kurultayı için muhalifler, 248 imza toplayarak "yeter sayı"ya ulaştı.

MHP'de muhalifler 'yeter sayı'ya ulaştı

MHP'de 1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için ortak bir metinle delegeden imza toplayıp yeter sayıya ulaşan muhaliflerin, bu hafta harekete geçmesi bekleniyor.

Genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Sinan Oğan ve Meral Akşener'in, delegenin ortak metinle topladıkları 400'ü aşkın imzayı bu hafta içerisinde birleştirmesi bekleniyor. Genel merkeze iletilecek imza dosyasının takvimlendirilmesi de bu hafta içerisinde yapılacak. İmzaların, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı öncesi ya da sonrasında tek klasörle genel merkeze sunulması planlanıyor. 

Genel merkezin, muhaliflerin başvurusuna teamül gereği 1 ay içerisinde yanıt vermesi ve olağanüstü kongre için tarih açıklaması bekleniyor. 

Genel merkezin olağanüstü kongre taleplerine yanıt vermemesi ya da olumsuz yanıt vermesi halinde muhaliflerin partiyi olağanüstü kongreye götürmek üzere kayyum atanması talebiyle yargıya gitme seçeneği de bulunuyor.

Muhalifler, genel merkezin imzaları inceleme sürecinde bazı delegelerden imzalarını çekmeleri yönünde ikna etmesinden endişe ediyor. Genel merkez, imza sayısını 248'in altına düşürecek kadar delegeyi "ikna" ederse olağanüstü kongre toplanmayabilir. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.