9 °C

Moody's Türkiye'nin notunu Baa3'e yükseltti

Fitch'in ardından, Moody's de Türkiye'nin notunu Ba1'den 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltti. Moody's yeni notu Baa3 olarak açıkladı.

Moody's Türkiye'nin notunu Baa3'e yükseltti

 

İSTANBUL - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükselttiğini, böylece Türkiye'nin kredi notunun, Fitch'in ardından Moody;s tarafından da "yatırım" seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Moody;s'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükseltmesine ilişkin, "Bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır" dedi.

[PAGE]

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Moody's'in not artırımında cari işlemler açığındaki azalmanın, iç ve dış talep arasındaki dengelemenin, kamu maliyesindeki güçlü konum ile yurtiçi tasarrufları artırmaya,enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya ve rekabet gücünü yükseltmeye yönelik atılanyapısal adımlar etkili olduğunu açıkladı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin uzun vadeliyabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir kademe artırarak Baa3'eyükseltti. Böylece Türkiye'nin kredi notu Fitch'in ardından Moody's tarafındanda "yatırım yapılabilir" seviyesine yükseldi.
Not artırımının açıklanmasının ardından bir açıklamayapan Babacan, "2011 yılının ikinci yarısından itibaren uygulamakta olduğumuzpolitikalar sonucunda cari işlemler açığının önemli ölçüde azalmış olması, iç vedış talep arasındaki dengeleme sürecinde elde edilen başarı, kamu maliyesindekigüçlü konumumuz ile özellikle yurt içi tasarrufları artırmaya, enerjide dışabağımlılığı azaltmaya ve rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak son dönemdeatılan yapısal adımlar, bir çok ülkenin kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamdabu neticenin elde edilmesinde önemli rol oynamıştır" dedi.
Türkiye'nin kredi notunun üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun ikisitarafından yatırım seviyesinde değerlendirilmesinin önemini vurgulayan Babacan,"Artık ülkemiz tam anlamıyla yatırım seviyesine sahip (full investment grade)bir ülke olarak görülecektir. Böylece, daha önce kredi notu nedeniyle ülkemizvarlıklarına yatırım yapamayan bazı uluslararası kurumsal yatırımcılarınyatırımlarını ülkemize yönlendirmelerinin önünde teknik bir engel kalmamışolacaktır" dedi.
Not artırım kararının yerinde ancak gecikmiş bir karar olduğunu belirtenBabacan, "Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararasıpiyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelerebenzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzubiraz daha yaklaştırmıştır" dedi ve ekledi:
"Türkiye'nin kredi notunun bu seviyeye ulaşmasının sadece kamunun değil,özel sektör kuruluşlarımızın da finansmana erişimini olumlu etkilemesinibekliyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap