8 °C

Muharrem İnce Genel Başkanlığa aday oldu

Muharrem İnce, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı

Muharrem İnce Genel Başkanlığa aday oldu

ANKARA - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 5-6 Eylül’de yapılacak kurultayda Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Grup Başkanvekilliği'nden istifa ettiğini belirten İnce, genel başkanlığa da aday olduğunu ve bununla ilgili ayrıntılı bir basın açıklamasını da ayrıca yapacağını söyledi.

İnce, özgürlükçü bir demokrasi, toplumsal mutabakat ve yeni bir anayasanın acil politikalar olması gerektiğini söyledi ve "Çözüm için Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı vardır ancak mevcut yönetimin bu noktada çözümü yoktur. CHP çözüm ve umut olmaktan uzaktır" dedi. 

Konuşmasında Genel Başkanlığa seçildiği takdirde ilk işinin tüzüğü değiştirmek olacağının altını çizen Muharrem İnce şu açıklamaları yaptı:

"Bugün itibari ile yasal sorumluluk olmamasına rağmen grup başkanvekillği görevimden istifa ettim. Önce genel başkanı aradım ve kendisine bilgi verdim, ardından da istifa dilekçemi gönderdim. Ne için istifa ettiğimi biliyorsunuz. Kurultay tarihi belli oldu ve genel başkanlığa aday olacağım. 'İstifa edecek mi etmeyecek mi?' tartışmaları olduğu için bugün burada istifamı açıklıyorum, başkanlık adaylığıyla ilgili de partimde açıklama yapacağım...

Türkiye’nin yeniden yapılanmasına ihtiyaç vardır. Yönetimde yönetim sistemin değişen ihtiyaçlara cevap veren reformlar yapılamamıştır. Politik çürüme engellenememiştir. Devlet millet çatışması algısı önlenememiştir. Cumhuriyetin yurttaşlık ilkesini dayalı hukuk önünde eşitlilik sağlanamamıştır. Laiklik din düşmanlığı olarak algılatılmıştır. 

Bu noktada acil politikalar şunlar olmalı. Özgürlükçü demokrasiye ulaşmak ve yeni anayasa yapmak... AB ve 2023’de tam üyelik hedef olmalı. Dış politikanın saptırılan ekseni barış odaklı eksenine çevrilmeli. Kürt sorununun çözümünde TBMM etkin olmalı siyasi sorumluluğu olmayanlar etkin olmamalıdır. Bağımsız yargıya olan güven yeniden kurulması. Kişiselin özel hayatına müdahale kaldırılmalı. Eğitim sistemindeki yozlaşma engellenmeli. Gezi ruhu ve gezi gençliğin dinamizmini partiye ve ülkeye yansıtmak zorundayız, çevre yağmasına son vermek zorundayız.

" Sayın Genel Başkan’ı aradım..."

Bütün bunların yapılabilmesi için de Türkiye’de CHP’ye ihtiyaç vardır. Bu ülkede bağımsızlık ilkesinin geliştirilmesi,. Laik cumhuriyet anlayışı, hukuk devleti CHP sayesinde gerçekleşmiştir. Ülkemizin bunca sorununa CHP yönetimin çözümü yoktur. Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen görevimden istifa ettim. Az önce dilekçemi gönderdim sayın Genel Başkan’ı aradım. Tabii ki ne için bıraktığımı biliyorsunuz. Kurultayımızın tarihi belli oldu, genel başkanlığa aday olacağım. Ancak bu açıklamayı partimde ayrıntılı biçimde yapabilirim fakat grup başkanvekili olarak son kez Meclis’te yapınca adaylığımı açıklamış olacağım. Ayrıntılı açıklamayı partimde yapacağım.

CHP geleneğinde olmayan seyircisiz, baskın kurultay yapılmasını anlıyorum. Millet olmayan sinema salonu gibi salonda kurultay yapılmasını sizler gibi anlıyorum. Bunun için aday oluyorum. Bugün Genel Başkan'a genel merkeze bağlılıklarını belirten örgüt yöneticileri o listeler açıklandığında sakın bana “Ne kadar haklıymışsın” demesinler.  Ben partinin evlatlarını korumak istiyorum.

"İlk işim tüzüğü değiştirmek olacak"

CHP’nin tüm üyelerine ve sorumlu kurultay delegelerine sesleniyorum: Beni Genel Başkan seçerseniz ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak. 1-Partide demokrasi olacak 2- Bırakın yüzde 15 kontenjanı arttırmayı o kontenjanı kullanamayacağım. Siyasi partiler tüzüğünde olan yüzde 5’i kullanacağım.  Mevcut yapının yüzde 15’in yetmediğini bunu da arttırmak istediğini görüyorum. Parti içi bütün seçimler üyelerle olacak. Delegelik sistemi değil artık üyelerle olacak. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için parti sandığa tıpış tıpış değil koşa koşa gidecektir.

Güçlü genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağım. İlk iki seçimde partiyi 1. Parti yapamayan genel başkan istifa etmiş hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. İlk 2 seçimde hangi genel başkan olursa olsun partiye 1. Parti yapamayan genel başkan gider. Tayyip Erdoğan çıkıp diyor “1. Çıkamazsam istifa ederim” diyor. Bunu söyleyemiyorsanız. O resti siz çekin. Çekemediğiniz için yüzde 5 gidiyor. Bundan sonra Muharrem İnce değil parti çekecek o resti.

Gelin bir iddiaların peşine düşün umuda gelin. Bunları yenelim Türkiye’yi rotasına yeniden oturtalım. Evde erkenden seçim akşamı ve gitmeyelim. Şenlik yeri olsun genel merkezin önü. Ben siyasette katılımı adil paylaşımı ve devlette saydamlığı hedef gören bir CHP’liyim. Kendi içinde demokrasiye gerçekleştirmiş CHP’nin kısa sürede milletin gönlüne gireceğine inanıyorum.  Ama bu yönetim anlayışımla bunları mümkün görmüyorum."

"Beklenen açıklamayı yapacağım"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) dün yapılan MYK toplantısının ardından kurultay tarihini 5-6 Eylül olarak belirledi. Kurultay tarihinin netleşmesinin ardından CHP milletvekili Muharrem İnce, Twitter üzerinden, "TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek beklenen açıklamaları yapacağım" demişti.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından "Ortada bir yenilgi var, bir hezimet var. Böyle bir ortamda amacım partimi tartışmak, yıpratmak değildir. Amacım çözüm olmak, çözüm üretmektir. Böyle bir ortamın çözümü, bu riskin bedeli kurultaydır. Sayın Genel Başkan partiyi kurultaya çağırmalıdır" demişti.

 

capture-20140818-114628.jpg

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.