12 °C

Müttefiklerine kızdı

Cameron, "Türkiye'nin olmadığı bir AB daha güçlü değil, daha zayıf olacaktır. Daha güvenli değil, daha az güvenli olacaktır." dedi.

Müttefiklerine kızdı

ANKARA- İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin AB üyeliğine güçlü bir şekilde destek vererek, "NATO müttefiki olarak Türkiye'nin Avrupa'yı savunmak için yaptıklarını ve bugün Avrupalı müttefiklerimizin yanında Afganistan'da yaptıklarını düşündüğümde, AB üyeliğine yönelik ilerlemenizin bu şekilde hüsrana uğratılabiliyor olması beni kızdırıyor" dedi.

Cameron, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine değindi ve İngiltere olarak kulübün dışında bırakılmanın ne demek olduğunu bildiklerini, ama aynı zamanda bu durumun değişebileceğini de bildiklerini kaydetti.

Türkiye'nin NATO müttefiki olarak çalışmalarından övgüyle bahseden Cameron,Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanları 3 grupta inceledi. İlk olarak "korumacılar" olarak nitelendirdiği grubun, Türkiye gibi bir ülkenin yükselişini, ortak refahı daha da arttırma fırsatı olarak değil de karşısında kendisini savunması gereken ekonomik bir tehdit olarak görenlerden oluştuğunu belirtti. Cameron, ikinci olarak "kutuplaşanlar" bulunduğunu, bu grubun dünya tarihine bir medeniyetler çatışması prizmasından baktığını ve Türkiye'nin, Doğu ile Batı arasında bir seçim yapmak zorunda olduğunu ve her ikisini de seçmek gibi bir tercihi bulunmadığını düşündüklerini bildirdi. Üçüncü olarak, "ön yargılılar" grubu bulunduğunu anlatan Cameron, bu kişilerin bilinçli olarak İslam'ı yanlış anladığını, gerçek İslam ile aşırılıkçıların çarpıtılmış yorumu arasında hiçbir fark görmediklerini, sorunun İslam'ın kendisi olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Konuk başbakan, tüm bu savların tamamen yanlış olduğunu söyleyerek, İngiltere'nin yeni hükümeti olarak, bu savları çürütecek uluslararası çabaların ön cephesi olmak istediklerini bildirdi. Cameron, "Türkiye'nin olmadığı bir AB daha güçlü değil, daha zayıf olacaktır. Daha güvenli değil, daha az güvenli olacaktır. Daha zengin değil, daha fakir olacaktır" diye konuştu.

 "Türkiye ve İsrail'in dostluktan vazgeçmemesini istiyorum"

Konuşmasında Türkiye ile İsrail arasındaki dostluktan vazgeçilmemesi önerisinde de bulunan Cameron, Gazze'deki durumun da sürdürülebilir olmadığını kaydetti. Türkiye'nin İran konusunda oynayabileceği rol bulunduğunu söyleyen konuk başbakan, "İran'ın nükleer bomba elde etme konusundaki hedefinden dönme konusunda Türkiye yardımcı olabilir" dedi.

Gazze konusunun Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerine bazı zorluklar getirdiğine işaret eden Cameron, "Türkiye İsrail'in dostu. Ben Türkiye ile İsrail'in bu dostluktan vazgeçmemesini istiyorum" dedi.

"Yavaş çekim gibi yürütüken AB sürecini tamamlamak istiyoruz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak, "yavaş çekim film" gibi yürütülen AB katılım sürecinde hızlanmak, uyum ve katılım sürecini tamamlamak istediklerini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, TOBB'da düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere'nin her zaman için öncelikli ortak olduğunu belirterek, İngiltere'nin Türkiye'nin hem siyasi alanda, dünyanın bir çok bölgesinde işbirliği içinde olduğu güçlü bir müttefik, hem de çok boyutlu ekonomik bağları olan bir ülke olduğunu kaydetti.

 "İş dünyası dostu bir Başbakan olarak, liderliğinizle, hem Birleşik Krallığa, hem Avrupa Birliği'ne yeni bir enerji ve vizyon kazandıracağınıza inanıyoruz. Yeni hükümetinizi kutluyor, başarılar diliyorum" diyen Hisarcıklıoğlu, dünyanın önününde engelli bir yokuş  olduğunu söyledi.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.