7 °C

Nakit avanstan uzak duruyoruz

Dunya.com'un anketine göre kredi kartı sahiplerinin yüzde 75'i nakit avans kullanmıyor.

Nakit avanstan uzak duruyoruz

İSTANBUL - Dunya.com - Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre artış gözlense de, Dunya.com'un anketi kredi kartı sahiplerinin büyük çoğunluğunun nakit avans çekiminden uzak durduğunu ortaya koydu.

1150 okurun oy kullandığı anketin sonuçlarına göre kredi kartı sahiplerinin yüzde 74.87'si nakit avans çekmiyor; yüzde 8.87'si her ay çektiğini belirtirken, yüzde 16.26'sı yılda birkaç kez çektiğini açıkladı. 

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerinden derlenen bilgiye göre Türkiye'de, bu yılın ocak-şubat döneminde yerli ve yabancı kredi kartlarından çekilen nakit işlem adedi, geçen yılın ilk iki ayına oranla yüzde 3,5 azalarak, 15 milyon 50 bine geriledi.

Kredi kartlarından nakit çekme işlem tutarı ise geçen yılın ocak-şubat dönemine göre yüzde 26 yükselerek, 5 milyar 415 milyon lira oldu.

Bu rakamlarla söz konusu dönemde Türkiye'de kredi kartlarından günde ortalama 91,8 milyon lira nakit çekildi.

Bu yılın ocak-şubat döneminde yerli kredi kartlarından nakit çekme işlem adedi, 14 milyon 609 bin 478, işlem tutarı da 5 milyar 218 milyon lira şeklinde gerçekleşti. 

Yabancı kredi kartlarının yurt içi kullanım adeti 440 bin 823, işlem tutarı ise 197 milyon lira oldu. Yılın ilk iki ayında, "yerli kredi kartlarla" yurt dışından nakit çekme işlem adedi, 140 bin 384, işlem tutarı ise 53 milyon lira olarak tamamlandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap