15 °C

NATO komutanı: Türkiye'ye baskıyı sürdüreceğiz

NATO Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Walters, Türkiye'ye S-400 yerine NATO sistemlerine entegre olabilen bir hava savunma sistemi satın alması yönünde 'baskı' yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

NATO komutanı: Türkiye'ye baskıyı sürdüreceğiz

NATO Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı ve ABD Hava Kuvvetleri Generali Tod Walters, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasını ‘kendi ulusal kararı’ olarak niteleyerek, Türk askeri yetkililerine, NATO sistemlerine entegre olabilen bir sistem satın almaları yönünde 'baskı' yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Reuters'a konuşan Walters, “S-400 anlaşmasında henüz sona gelinmedi. Daha önce de söylediğimiz gibi Türkiye’de S-400 yok” dedi. Walters, "NATO olarak bölgede artık S-400 kapasitesine sahip ve ortak çalışabilirlik seviyesi yüksek silahlarımız var" ifadesini kullandı.

NATO üyesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı, sistemin NATO savunma sistemlerine entegre edilememesi nedeniyle ittifak içinde tartışmalara yol açmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin S-400'ün yanı sıra Fransa ve İtalya'dan da hava savunma sistemi almayı düşündüğünü belirtmişti.

Türkiye son olarak, Fransız-İtalyan konsorsiyumundan füze satın alımının yolunu açan bir niyet mektubu imzaladı.

Türkiye savunmada İtalya ve Fransa'yla iş birliğine gittiTürkiye savunmada İtalya ve Fransa'yla iş birliğine gitti

 

Türkiye'ye S-400 uyarısıTürkiye'ye S-400 uyarısı

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.