16 °C

Nazlıaka kendini kürsüye kelepçeledi

Bağımsız Ankara Milletvekili Nazlıaka'nın, yaklaşık 2 saat süren kelepçeli kürsü eylemi, AK Partili bazı kadın milletvekillerinin müdahalesiyle kavgaya dönüştü.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin görüşmesi öncesinde, HDP'nin talebi üzerine usul tartışması açıldı. Usul tartışmasının sona ermesinin ardından, Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, teklifin görüşmelerine geçti.

Bu sırada Nazlıaka, söz talep etmeden, kürsüye gelerek, kendini bileğinden, kürsüdeki mikrofona kelepçeledi.

Bahçekapılı, Nazlıaka'yı kürsü ihlali yaptığı gerekçesiyle uyardı. Anayasa değişikliği teklifine tepki gösteren Nazlıaka, MHP Grubu'na yönelik, "vicdanınıza sesleniyorum" diyerek, MHP'nin teklife destek vermemesini istedi.

Bahçekapılı, kürsü mikrofonunun açılmaması talimatını verdi ve Meclis idare amirlerini, duruma müdahale etmesi için göreve çağırdı.

Kavgayla sonuçladı

Eylemini sürdürmek isteyen Nazlıaka ise muhalefet sıralarına seslenerek, kadın milletvekillerinin yanına gelmesini istedi.

Bu sırada, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Nazlıaka'ya, "Meclis çalışacak. Maksat hasıl oldu. Burayı meşgul etmeyin." dedi.

Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Nazlıaka'nın eylemini sonlandırmaması üzerine birleşime 15 dakika daha ara verdi.

AK Partili kadın milletvekilleri bu sırada Nazlıaka'ya müdahale ederek, kelepçeyi zorla çıkarmaya çalıştı. Aylin Nazlıaka ise direnerek, AK Parti milletvekillerine "bırakın" diye bağırıp, tepki gösterdi. Bu sırada kürsü etrafında toplanan HDP'li milletvekilleri de AK Parti'li milletvekillerine tepki gösterdi. HDP'li kadın milletvekilleri ile AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç arasında kavga çıktı. Bazı kadın milletvekillerinin yere düştüğü, birbirlerine vurdukları, saçlarını çektikleri görüldü.

Aylin Nazlıaka, muhalefet milletvekilleri, Enç de AK Parti milletvekilleri tarafından Genel Kurul salonundan çıkarıldı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Gökçen nerede? Gelecek o buraya. Meclis Başkanvekiline (Pervin Buldan) tekme atmak ne demek?" dedi.

Pavey'in kol protezi çıktı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AK Parti sıralarına yönelik, Enç'in, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'e de vurduğunu ve Pavey'in yere düştüğünü söyleyerek tepki gösterdi.

Bu arada, Pervin Buldan'ın Güven Hastanesi'ne kaldırıldığı, Şafak Pavey'in de yere düştüğü sırada kol protezinin çıktığı bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap