16 °C

Nedim Şener beraat etti

Gazeteci Nedim Şener gizliliği ihlal davasından beraat etti.

Nedim Şener beraat etti

İSTANBUL- "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Nedim Şener, hazırladığı bir haberde eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'ya ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada beraat etti.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan bu davanın tutuksuz sanığı Nedim Şener katıldı.

Duruşmada hakim, suçun kasıt ve unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şener'in beraatine karar verdi.

'Haberi halkın bilgi alma hakkını kullanarak yazdım'

Öte yandan Nedim Şener de, dava konusu haberi halkın bilgi alma hakkının yerine getirilmesi amacıyla hazırladığını belirterek, ''Şunu da belirtmek isterim ki anılan soruşturmada gizlilik kararının tarihi ile suça konu yazının tarihi aynıdır'' dedi.

Duruşmada son sözü sorulan Şener, daha önce yaptığı savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Haberi halkın bilgi alma hakkının yerine gelmesi amacıyla hazırladım. Muğlak olan konuların açıklığa kavuşmasını sağlamaya çalıştım. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, anılan soruşturmada gizlilik kararının tarihi ile suça konu yazının yayın tarihi aynıdır. Yazıyı bir gün öncesinden hazırladığım düşünüldüğünde benim haberi hazırladığım tarihte böyle bir gizlilik kararının mevcut olmadığı anlaşılacaktır. Dolayısıyla böyle bir karar alınabileceğini önceden bilmem mümkün değildir. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum.''

Şener hakkında Milliyet gazetesinin 30 Eylül 2010 tarihli sayısının 18. sayfasında yayımlanan ''Şenay Avcı: Kimlikler görev gereği idi'' başlıklı yazıda soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla yargılanarak cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlatan hakim Rüveyde Çakmak Kaner, suçun kasıt ve unsurları oluşmadığından Şener'in beraatine karar verdi.

Karar sonrası Şener, hakime teşekkür ederek salondan ayrıldı.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap