6 °C

Nevit Kodallı'yı kaybettik

Ünlü bestecinin, kalp krizinden öldüğü belirtildi

Nevit Kodallı'yı kaybettik

 

ERDEMLİ - Besteci Nevit Kodallı, Mersin'in Erdemli ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Nevit Kodallı'nın (85), akşam saatlerinde, Limonlu beldesindeki ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait plajda denize girmek isterken aniden fenalaşması üzerine eşi Olcay Kodallı sağlık ekiplerini çağırdı.

Kodallı, hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.

Kalp krizinden öldüğü belirtilen Kodallı'nın cesedi, Erdemli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Nevit Kodallı'nın yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdiği bildirildi.

85 yaşındaydı

Nevit Kodallı (doğum 1924) besteci, kompozitör.

Ortaokulu Mersin'de bitiren Nevit Kodallı, 1939 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon bölümüne girdi. Necil Kazım Akses ile kompozisyon, Ferhunde Erkin'le piyano, Ernst Preatorius ve Hasan Ferit Alnar'la teori ve müzik tarihi çalıştı. Konservatuarın ileri devresini 1947'de bitiren besteci, 1948'de devlet bursuyla Fransa'ya gönderildi. Paris'te Ecole Normale de Musique'de Arthur Honegger'in kompozisyon, Jean Fornet'nin orkestra şefliği öğrencisi olarak çalışan besteci, ayrıca Nadia Boulanger'den özel dersler aldı.

1953'de yılında Türkiye'ye dönen Nevit Kodallı, aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı'nda kompozisyon öğretmenliğine getirildi. 1955 ' 1991 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefliği, 1971 ' 1981 yılları arasında Devlet Balesi'nde yönetmenlik, 1989 ' 1993 arasında Ankara Konservatuarı'nın müzik ve müzikoloji bölümü başkanlığı yapdı. Kültür Bakanlığında "bakan danışmanı" olarak çalıştı.

Emekli olduktan sonra Mersin'e yerleşen Nevit Kodallı, Çukurova Devlet Konservatuarı'nda dersler vermekte ve Mersin Filarmoni Derneği'nin danışmanlığını yaptı.

Oğlu Murat Kodallı da piyanist ve orkestra şefidir.

Ödüller

* Fransa'nın edebiyat ve güzel sanatlar alanında sunulan "Officier" nişanı

* 1981 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanı

* 1997'de Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın 'Onur Ödülü Altın Madalyası

* Anadolu Üniversitesi Fahri doktora

* Cumhuriyet Üniversitesi Fahri doktora

Başlıca Yapıtları

Oratoryo ve Kantat

1) 1950 - 1952 'Op. 13 Atatürk Oratoryosu", soprano, tenor, bariton, koro ve büyük orkestra için, Cahit Külebi'nin şiiri üzerine, İlk seslendirme: Ankara Devlet Operası Solistleri ve Hans Herner yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası.

2) 1973 'Op. 25 Cumhuriyet Kantatı", solo tenor, koro ve orkestra için, ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası. Solist: Cemil Sökmen

Opera ve Bale Müziği

1) 1954 - 1956 'Op. 16 Van Gogh", beş perde; solistler, koro ve orkestra için, ilk temsil: Ankara Devlet Operası, şef: Kodallı.

2) 1962 - 1964 'Op. 19 Gılgamış", dört perde; solistler, koro ve orkestra için, Orhan Asena'nın librettosu üzerine; ilk temsil: Ankara Devlet Opera ve Balesi, şef: Kodallı.

3) 1958 'Op. 17 Antigone", büyük orkestra için,

4) 1976 'Op. 27 Hürrem Sultan", büyük orkestra için, ilk seslendirme: Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, şef: Nevit Kodallı

Orkestra Eserleri ve Konçertolar

1) 1946 'Op. 5 Suit", ilk seslendirme: Hans Rosbau yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

2) 1948 'Op. 9 Sinfonia (do majör), ilk seslendirme: Hans Rosbau yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

3) 1969 'Op. 22 Telli Turna", küçük orkestra için 'suit", ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

4) 1980 'Op. 24 Ebru", 'kentet"in orkestra düzenlemesi, ilk seslendirilme: Hikmet Şimşek yönetimindeki C.S.O. solist: Gülay Uğurata

5) 1974 'Op. 26 Güzelleme", küçük suit, ilk seslendirme: Ankara Halkevi Orkestrası

6) 1983 'Op. 28 Viyolonsel Konçertosu", ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki C.S.O. solist: Ali Doğan

Oda Müziği ve Koro Eserleri

1) 1945 'Op. 3 Passacaglia ve fugue", yaylılar orkestrası için

2) 1945 'Op. 4 Sextet", yaylı çalgılar için, ilk seslendirme: Ankara Radyosu, Orhan Borar, Fethi Kopuz, Behzat Şarıl, Naci Bolgi, Nusret Kayar, Enver Kakıcı

3) 1947 'Op. 8 Kuartet No:1", yaylılar için, ilk seslendirme: Tibor Varga Kuarteti, Darmstadt

4) 1949 'Op. 10 Sinfoniette", yaylılar orkestrası için, ilk seslendirme: Darmstadt Tiyatro Orkestrası, Şef: Herman Scherchen

5) 1954 'Op. 15 Poema", solo keman için, ilk seslendirme: Lico Amar, İsviçre Radyosu

6) 1966 'Op. 21 Kuartet No:2", yaylılar için, ilk seslendirme: Suna Kan, Ulvi Yüvelen, Ruşen Güneş, Doğan Cangal

7) 1971 'Op. 23 Ebru", piyanolu beşli, ilk seslendirme: Viyana Solistleri

8) 1962 'Op. 20 Beş Halk Türküsü", ilk seslendirme: Ankara Devlet Opera Korosu

Şan ve Piyano Eserleri

1) 1946 'Op. 7 Yedi Şarkı" ilk seslendirme: Evin Örge, Bülent Arel

2) 1949 'Op. 11 Pastiches" ilk seslendirme: Radyo Paris, Solist: Aydın Gün

3) 1954 'Op. 14 iki şarkı" ilk seslendirme: Cemil Sökmen

4) 1958 'Op. 18 Garip Şarkılar Albümü" ilk seslendirme: Selim Ünokur ve Nevit Kodallı

5) 1942 'Op. 1 Ballad", ilk seslendirme: Bülent Arel

6) 1945 'Op. 2 Piyano için Parçalar" ilk seslendirme: Nevit Kodallı

7) 1950 'Op. 12 Sonat" ilk seslendirme: Nevit Kodallı

8) 1946 'Op. 6 Ostinato", çocuklar için ilk seslendirme: Nevit Kodallı

(Nevit Kodallı'nın ayrıca 250 dolayında tiyatro müziği, çok sayıda marş ve çocuk şarkısı vardır.)

Günay'dan vefat mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, besteci Nevit Kodallı'nın, "Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçtiğini ve müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacağını" bildirdi.

Bakan Günay, besteci Kodallı'nın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, besteci ve kompozitör Kodallı'nın vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirten Günay, şunları kaydetti: 

"Cumhuriyet dönemi besteciler kuşağının önde gelen temsilcilerinden Nevit Kodallı, müzik sanatının hemen her dalında sayısız eser vermiş, Türk opera sanatının gelişimi ve şan repertuvarının oluşumuna önemli katkı sağlamıştır.

Türkiye'de çağdaş Türk müziğinin gelişimi, yaygınlaşması ve uluslararası boyutta tanıtım adına önemli çalışmalar yapan ve Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçen değerli sanatçımız, müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacaktır.

Pek çok müzik kurumunda da hizmet veren değerli kültür-sanat adamı Nevit Kodallı'ya Allah'tan rahmet, müzik, sanat çevrelerine ve milletimize baş sağlığı dilerim."

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü mesaj yayımladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, besteci Nevit Kodallı'nın ani vefatının, operalarını ve tüm sanat camiasını büyük üzüntüye boğduğunu bildirdi.

Genel Müdürlük, Kodallı'nın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda, "Türkiye'nin aydınlık ve çağdaş yüzü ünlü besteci, orkestra şefi, müzik eğitmeni devlet sanatçısı Prof. Dr. Nevit Kodallı'nın ani vefatı, operamızı ve tüm sanat camiamızı büyük üzüntüye boğmuştur" ifadeleri kullanıldı.

Mesajda, şöyle denildi:

"Türk müzik hayatına Atatürk Oratoryosu, Gılgamış, Van Gogh Operaları, Hürrem Sultan Balesi'nin yanı sıra, sayısız eser kazandırmış değerli büyüğümüz, hocamız Nevit Kodallı'nın anısı kalplerimizde sonsuza dek yaşayacaktır.

Sanat camiamız adına hocamız Nevit Kodallı'ya Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileriz."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap