23 °C

Obama'nın adayı Ricciardone

ABD Başkanı, Ankara Büyükelçiliği için Kabil Maslahatgüzarı'nı aday gösterdi. Kıdemli diplomat, Türkçe de biliyor.

Obama'nın adayı Ricciardone

 

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Ankara Büyükelçiliği görevine, kıdemli bir diplomat olan ABD'nin Kabil Büyükelçi Yardımcısı ve Maslahatgüzarı Francis Joseph Ricciardone'yi aday gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama, Beyaz Saray tarafından yapıldı. Ricciardone'nin, Ankara'daki görevine başlayabilmesi için Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Bu onayı alması durumunda Ricciardone, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği görevini, Obama'nın Bağdat Büyükelçiliğine aday gösterdiği James Jeffrey'den devralacak.

Türkiye'yi yakından tanıyan bir diplomat olan Ricciardone, daha önce Türkiye'de birden fazla görev aldı ve Türkçe biliyor. Kariyerine Ankara ve Adana'da başlayan, daha sonra Türkiye'de, biri Körfez Savaşı'ndan sonra oluşturulan "Çekiç Güç" kapsamında İncirlik Üssü'nde Türk ve Amerikalı komutanlara siyasi danışmanlık, diğeri Büyükelçi Yardımcısı ve Maslahatgüzar (1995-1999) olarak iki ayrı görevde bulunan Ricciardone, 2009 yılından bu yana ABD'nin Kabil Büyükelçiliğinde Büyükelçi Yardımcısı ve Maslahatgüzar olarak görev yapıyor.

Ricciardone, bundan önce de Mısır'ın yanı sıra Filipinler ve Palau'da eş zamanlı büyükelçilik görevlerinde bulundu. 2004 yılında ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin oluşturulmasında görev alan Ricciardone, ABD Dışişleri Bakanlığında 11 Eylül saldırıları sonrasında kurulan Görev Gücü'nün direktörlüğünü yaptı. Ricciardone, 1999-2001 yılları arasında ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın "Irak'ta Geçiş Döneminden Sorumlu Özel Temsilcisi" görevini yürüttü. Ricciardone'nin o dönemki fiili görevi, 'Irak muhalefetinin Saddam Hüseyin'e karşı faaliyetlerini' koordine etmekti.

Dartmouth College'dan 1973 yılında birincilikle mezun olan Ricciardone'nin bildiği yabancı diller arasında Türkçe'nin yanı sıra İtalyanca, Fransızca ve Arapça bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap