7 °C

Öğrenciler 'güven timi'ne emanet

Ankara'daki tüm okul binaları MOBESE kameraları ile yakın takibe alındı.

Öğrenciler 'güven timi'ne emanet

ANKARA - Yeni eğitim ve öğretim yılında Ankara'daki tüm okul binaları MOBESE kameraları ile yakın takibe alınırken, öğrencilerin güvenliği için de "güven timi" adı verilen polis ekipleri görevlendirildi.

Edinilen bilgiye göre, MOBESE olarak bilinen "Kent Yönetimi Güvenlik Sistemi"yle 24 saat gözetlenen okullardaki güvenliği üst seviyeye çıkaran Ankara Emniyet Müdürlüğü, öğrencileri her türlü tehdit ve saldırılara karşı korumak için özel timler görevlendirdi.

Simitçi, seyyar satıcı, temizlik işçisi ve ayakkabı boyacısı gibi görünerek, okulların etrafından kuş uçurtmayan timler, öğrencilere sigara satan büfelere de göz açtırtmıyor.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel yaptığı açıklamada, "Okullarda Mutlak Güvenlik" adıyla hayata geçirdikleri proje sayesinde, öğrencilerin huzur ve güveni için özel ekiplerin görevlendirildiğini söyledi.

Proje kapsamında Ankara'daki her bir okuldan sorumlu kadın ve erkek polis memurları görevlendirildiğini belirten Yüksel, bu polislerin öğrencilerle tek tek görüşerek yakın arkadaşlık ilişkileri kurduklarını bildirdi.

Polislerin, her türlü tehdide karşı kendilerini aramaları için öğrencilere cep telefon numaralarını verdiklerini anlatan Yüksel, bu sayede herhangi bir tehdit, şantaj veya tacize maruz kalan çocukların görevli polislerden yardım isteyebileceğini vurgulayarak, gerekli müdahalenin gecikmeksizin yapılacağını ifade etti.

İlk ve ortaöğretim kurumları gibi üniversitelerin de ihmal edilmediğini belirten Vali Alaaddin Yüksel, bu kapsamda her bir üniversite için güvenlikten sorumlu il emniyet müdür yardımcısı görevlendirildiğini bildirdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.