7 °C

Olimpiyat Meşalesi İstanbul'da

Trabzon'da yapılacak olan 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları Meşalesi İstanbul'a getirildi.

Olimpiyat Meşalesi İstanbul'da

İSTANBUL - Trabzon'da 23-30 Temmuz tarihlerinde yapılacak, "11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları"nın Atina'da düzenlenen törenle alınan Olimpiyat Meşalesi ve ateşi İstanbul'a getirildi.

İlk modern olimpiyatların yapıldığı Panathenaic Stadyumu'nda bugün gerçekleştirilen törene katılan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçoğlu ve 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları Genel Koordinatörü Nihat Doker'in de yer aldığı kafile, olimpiyat meşalesi ve ateşi ile birlikte Atina'dan uçak ile İstanbul'a geldi.

Oyunlar Genel Koordinatörü Nihat Doker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Atina'dan aldıkları olimpiyat ateşini iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesine de yardımcı olacak güç olarak kabul ettiklerini belirterek, "Bu ateş, 23 Temmuz'da olimpiyat meşalesini tutuşturacaktır. Bu meşalenin altında Avrupa'nın 49 ülkesinden gençler 9 branşta sadece yarışmayacak, dostluk ve kardeşliğin pekişmesini de sağlayacaklardır" dedi.

Olimpiyat ateşini Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan'a teslim eden Doker, meşalenin daha sonra belirlenecek program dahilinde İstanbul'dan yola çıkarılarak Ankara ve Samsun üzerinden Trabzon'a ulaştırılacağını sözlerine ekledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.