Orgeneral Hasan Iğsız

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Iğsız, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Iğsız, 1966 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1967 yılında ise İstihkam Okulu'ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Iğsız, 1976 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Iğsız, ardından kurmay subay olarak Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika/Brüksel'de Uluslararası Askeri Karargah Plan prensipler Dairesi'nde plan subaylığı, Genelkurmay Personel Dairesi'nde general-amiral şube proje subaylığı ve şube müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında tuğgeneralliğe terfi eden ve bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunan Iğsız, 1997 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Iğsız, tümgeneral rütbesiyle Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Belçika-Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında korgeneralliğe terfi eden Iğsız, bu rütbede Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2006'da orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı görevine getirilen Hasan Iğsız, 30 Ağustos 2008 itibariyle Genelkurmay 2. Başkanı oldu.

Orgeneral Iğsız, Ayşe Iğsız ile evli ve iki çocuğu bulunuyor. Iğsız, İngilizce biliyor.