10 °C

Otomotiv sektörü hedef büyüttü

Geçen yıl 17.4 milyar dolarlık ihracat yapan otomotiv sektörü, bu yıl ihracatını 22-23 milyar dolara taşımayı hedefliyor.

Otomotiv sektörü hedef büyüttü

BURSA - Geçen yıl yüzde 16 artışla 17 milyar 383 milyon dolarlık ihracat yapan otomotiv sektörü, bu yıl ihracatını 22-23 milyar dolar seviyelerine taşımayı hedefliyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkan Yardımcısı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, otomotiv ihracatının 2010'da yüzde 16 artışla 17 milyar 383 milyon dolara çıktığını anımsattı.

Sektördeki iç pazar ve ihracata dönük gelişmenin bu yıl da sürdüğünü ifade eden Burhanoğlu, ilk çeyrekteki olumlu gidişin yıl sonuna kadar sürmesini beklediklerini söyledi.

Otomotiv sektörünün yıl sonunda 22-23 milyar dolar seviyelerinde bir rakamı yakalayacağını vurgulayan Burhanoğlu, şöyle konuştu:

"Otomotiv sektörü, yine Türkiye'nin ihracat lideri olur. Bu rakamın üçte birini yan sanayi ihracatı oluşturur. Yan sanayi ihracatı 7-7,5 milyar dolar seviyelerini görür. Türkiye'nin ihracatı da 130-135 milyar seviyelerinde gerçekleşir. Bugüne kadar gelişmeler iyi yönde. 2011 toplam ihracatında 130 milyar doları geçecek gibi duruyoruz. İlk çeyrek rakamları hedeflere ulaşılacağını gösteriyor."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.