Oyak Çimento'dan 1.6 milyar lira net satış

Oyak Çimento Grubu şirketleri bu yıl halka açık çimento şirketlerinin esas faaliyet karını yüzde 12 büyümeyle 292 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Oyak Çimento Grubu'nun 2011 yılını 1,6 milyar lira net satış geliriyle kapattığını bildirdi.

Çağlar, Çırağan Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, 5 çimento, 1 beton ve 1 entegre kağıt torba üretim tesisi ile dış ticaret şirketinin 2011 yılı performansları ve 2012 yılı beklentileri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de çimento sektöründe 20'den fazla grup, 48 tane de şirket bulunduğunu Oyak Çimento Grubunun da 5 şirket ile bu şirketler arasında yer aldığını belirten Çağlar, Grubun 2011 yılını da geçmiş yıllarda olduğu gibi kapasite ve pazar payı olarak Türkiye liderliği ile bitirdiğini belirtti.

Çağlar, şu bilgileri verdi:

"Grup 2011 yılında çimento ve benzeri ürünlerde 10,5 milyon ton ürün satışı, 3,7 milyon metreküp beton satışı, 224 milyon adet torba, 45 bin ton kağıt satışı gerçekleştirdi. Halka açık 5 çimento şirketinin yanı sıra beton ve kağıt şirketlerini de bünyesinde barındıran grup toplam 1,6 milyar lira net satış geliri, 263 milyon lira net kar elde etti. 2011 yılında 99 milyon lira yatırım yapan grup, 3.500 kişiye istihdam sağladı. 187 milyon lira toplam vergi ödedi. Yatırımlar için de 99 milyon lira harcadı. Oyak Çimento Grubu 2011 sonuçlarına göre 7 şirketi ile 2010 yılına göre satış gelirlerinde yüzde 11, net karda yüzde 4, esas faaliyet karında yüzde 34, FAVÖK'te yüzde 28, ödenen vergilerde de yüzde 25, yatırımlarda da yüzde 26 artış sağlandı."

Bu yıl karını yüzde 12 büyütmeyi hedefliyor

Çağlar, "Oyak Çimento Grubu şirketleri 2012 yılında halka açık çimento şirketleri konsolide net satışlarını yüzde 8 artırarak 1,2 milyar liraya, esas faaliyet karını yüzde 12 büyümeyle 292 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor. 2012 yılında net karını yüzde 15 artırarak 283 milyon liraya ulaştırmayı planlayan grup, 2012 ve 2013 yıllarında çevre ve fırsat yatırımlarına 350 milyon lira bütçe ayırdı" dedi.

Yatırım bütçesindeki 150 milyon lira ile ne yapacaklarını planladıklarını, diğerinin henüz belli olmadığını ifade eden Çağlar, Adana Çimento'da bir kapasite artışı yatırımı olabileceğini, atık ısıdan elektrik elde etmek istediklerini İskenderun'da fırın kurmayı planladıklarını ve 80 milyon dolarlık bu yatırım için yazın düğmeye basacaklarını bildirdi.

Çağlar, bugünkü rekabet kuralları içinde Türkiye'de başka bir fabrikayı satın alabileceklerini zannetmediklerini, belki Ege Bölgesinin yatırım için düşünülebileceğini, ancak orada da bir fabrika satışı niyeti olmadığını söyledi.

"Akdeniz havzasını yatırım için düşünüyoruz, tekliflere açığız"

Çağlar, yurt dışı yatırımlarına işaret ederek, Ünye Çimento'nun Romanya'da bir paketleme tesisi bulunduğunu, yatırım bankalarının ziyaret ettiğini ve karşılıklı konuştuklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Her zaman yurt dışında yatırım yapabilir. Akdeniz havzasını yatırım için düşünüyoruz. Tekliflere açığız. Çok hızla geri dönüşün olmasını beklediğimiz yatırımlara girmeyi düşünüyoruz. Bu çerçevede Avrupa'daki özellikle inşaat sektöründeki durgunluk çerçevesinde 2012 ve 2013'de çimento tesisine yatırım oldukça zor ama ilginç alternatiflere açığız. Bunlara ayıracak bütçemiz de var."

(AA)

 

 

Etiketler