20 °C

Oyalamayın, bu işi bitirelim

Başbakan Erdoğan, AB'ye seslendi, "Türkiye, Avrupa'ya halkıyla girmiş durumda. 'Oyalamayın, bu işi bitirelim' diyoruz" dedi.

Oyalamayın, bu işi bitirelim

 

PRAG - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreciyle Şangay İşbirliği'ndeki diyalog ortaklığı durumunun, birbirine alternatif olmadığını bildirdi. Erdoğan "Türkiye, Avrupa'ya halkıyla girmiş durumda. 'Oyalamayın, bu işi bitirelim' diyoruz" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'yı kapsayan Avrupa temaslarının ikinci gününe Prag'da Başbakan Petr Necas'la görüşerek başladı.
 
Başbakanlık'ta resmi törenle karşılanan Erdoğan, Başbakan Petr Necas'la birlikte tören kıtasını selamladı. İki ülkenin milli marşlarının tören bandosu tarafından seslendirilmesinin ardından Erdoğan, tören kıtasını selamladı.
 
Başbakanlık'taki resmi karşılama töreninde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve diğer yetkililer yer aldı.
 
İki Başbakanın birlikte gazetecilere tokalaşma pozu vermesinin ardından görüşmelere geçildi. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Necas ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Erdoğan, "Çek Cumhuriyeti'yle nükleer enerji konusunda müşterek adımlar atabiliriz" dedi.
 
Türkiye-AB ilişkilerine değinen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bizi TCrkiye Cumhuriyeti olarak Avrupa içine almadınız ama Avrupa ülkelerinde 5 milyon Türk yaşıyor. Türkiye, Avrupa'ya halkıyla girmiş durumda. 'Oyalamayın, bu işi bitirelim' diyoruz."
 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.