Parçalı ay tutulması Türkiye'den izlendi

Çıplak gözle izlenebilen tutulma TSİ 21.24'te başladı ve 00.10'da tam tutulma yaşandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Ay'ın bakır rengine büründüğü "Parçalı Ay Tutulması" gerçekleşti. Türkiye'den çıplak gözle izlenebilen tutulma TSİ 21.24'te başladı ve 00.10'da tam tutulma yaşandı.

Ankaralılar, Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasaşanesi tarafından tutulma nedeniyle düzenlenen etkinlikte teleskopla gökyüzünü izlediler.

Etkinlikte, katılımcılara uzman astronomlar tarafından tutulmayla ilgili bilgi verilirken, slayt gösterisi yapıldı.

Rasaşane yetkilileri, tutulmanın Türkiye'nin her yerinden izlenebildiğini anımsatarak, etkinliğe katılanların, tutulmanın görsel yönünden çok bilimsel yönünü takip ettiğini belirtti.

TSİ 21.24'te Ay'ın, Dünya'nın yarı gölge konisine girmesi ile başlayan tutulma, saat 22.36'da Ay'ın Dünya'nın tam gölge konisine girmesi ile devam etti ve maksimum tutulma saat 00.10'da gerçekleşti.

Dünya atmosferinin Güneş'ten gelen mavi ışınları saçıp, kırmızı ışınları kırarak Ay'ın üzerine düşürmesinden dolayı Ay'ın bakır renginde göründüğü tutulma, çıplak gözle de izlenebildi.

Ay tutulması, Dünya'nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay'ın, Dünya'nın gölge konisinin içerisinde kalmasıyla gerçekleşiyor.

Ancak Ay'ın, Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya'nın, Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya'nın gölge konisine tam girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma "Parçalı Ay Tutulması" olarak adlandırılıyor.