8 °C

Perakendeciler mağazalaşmada frene basacak

2012 yılında yeni mağaza açmayı hedefleyen perakendeciler, AB'de yaşanan krizinde etkisiyle açacakları mağaza sayılarını bir kez daha gözden geçiriyor.

Perakendeciler mağazalaşmada frene basacak
İSTANBUL - Perakendeciler, krize rağmen beklentilerden daha iyi geçen 2011 yılının ardından 2012 yılında mağaza açmak konusunda temkinli bir yatırım stratejisi izleyecekler.
Bünyesinde İpekyol, Twist ve Machka markalarını barındıran Ayaydın Miroglio Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, 2011 yılının Türkiye ve Türk markaları açısından verimli geçtiğini, 2012'nin ise kendilerini tedirgin ettiğini söyledi.
2012 yılına ilişkin temkinli yaklaşımın yatırımlarına yansıyacağına dikkati çeken Ayaydın, "Biz eskiden gözümüz kapalı mağaza açarken, bugün bütün antenlerimizi açacağız ki yanlış yerde mağaza açmayalım, iş yapmayacak bir lokasyona girmeyelim. Onun için AVM'lerin lokasyonlarını ciddi şekilde araştıracağız, ona göre girip girmeyeceğimize karar vereceğiz" şeklinde konuştu.
Sezon yüzde 30 zamlı başlayacak
İpekyol olarak mağaza açılışlarına ilişkin de Ayaydın, "Bizim projeksiyonda 2012 yılında yaklaşık 30 gibi mağaza açma planımız vardı. Ancak herhalde maksimum 10 tane açabileceğiz. Fiyat artışları devam eder ve Avrupa'nın hastalığı daha çok ilerlerse bunlar bize ciddi şekilde yansıyacaktır" yorumunu yaptı.
Ham madde fiyatlarının artışını otomatikman fiyatlara zam olarak yansıttıklarını, sezonun en az yüzde 30 zamlı başlayacağını belirten Ayaydın, şu anda herkesin indirimli fiyatlarla ürün satın alabildiğini, ancak gerçek fiyatların asıl sezon açıldığında görüleceğini söyledi.
"Herkes temkinli"
Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim ise bütün bankacıların '2012 yılında fazla açılmayın" yönünde uyarıda bulunduğuna dikkati çekerek, "Biz 10 tane mağaza açacaktık, şu anda mağaza açılış sayısını 5'e indirdik. Ne yapacağız? 2013 yılına kaydırdık. Herkes temkinli" dedi.
Şu anda yatırım yapma zamanı olmadığını ifade eden Zaim, "Her şey Avrupa ile ilgili. Avrupa'da bir patlama olduğu zaman hemen yansıyor. En ufak bir gelişmede hemen döviz etkileniyor. Bizim kiralarımız, alımlarımız hep dövizle. Onun için bir ayağımız şu anda frende... Çok temkinli gitmemiz lazım. Hepimiz her sene yüzde 30-35 büyüdük. Ama 2012'de yüzde 10 bile büyüsek bu bizim için başarı olur" şeklinde değerlendirme yaptı.
"Hotiç e-ticarette büyüyecek"
Hotiç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hotiç ise 2012'de şirket olarak e-ticaret cirolarını yüzde 100 büyütmeyi beklediklerini, bu cironun şirket cirosuna katkısının yaklaşık yüzde 10 olduğunu, yani Hotiç'in önümüzdeki yıl sadece e-ticaret üzerinde yüzde 10 civarında büyümesini öngördüklerini bildirdi.
Bunun yanı sıra önümüzdeki yıl 10-12 mağaza daha açmayı düşündüklerini ve 2012 için yüzde 25 büyüme hedefi bütçelediklerini vurgulayan Hotiç, 2011'de ise yüzde 30 büyüdüklerini, önümüzdeki yıl bir yavaşlama olsa da büyümeye devam edeceklerini, bunda e-ticaretin ciddi katkısı olacağını söyledi.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.