22 °C

Piyasa beklentileri

Piyasa beklentileri

 

Yeşim Sarışen / Yapı Kredi Yatırım

Kısa vadede Yunanistan belirsizliği yurtdışı piyasalarda volatilite kaynağı olmaya devam ederken, geçtiğimiz hafta global hisse senetlerinde yükselişlerin etkili olduğunu gördük. MSCI dünya endeksi dolar bazında yüzde 1.74,  S&P 500 yüzde 1.75 yükselirken, MSCI gelişmekte olan ülke hisse endeksi dolar bazında yüzde 1.71 artıda haftayı tamamladı. Gelişmekte olan ülkelerde bono, cds spreadleri ve döviz volatilitelerinin gerilediğini gördük. 

Negatif ayrışan TL öncülüğünde bono ve cds spreadlerinde sert yükselişlerin etkili olduğu yurtiçi piyasalarda Merkez Bankası Para Politika Kurulu’nun (PPK) kararları odak noktasındaydı. Piyasa beklentilerine paralel yönde gecelik ve haftalık faizlerde değişikliğe gitmeyen, Merkez Bankası Para Politika Kurulu’nun (PPK) açıklamaları yeterince şahince algılanmadı. TCMB, PPK kararları sonrasında Dolar/TL 2.74’ün üzerini gördü. Haftaya yüzde 9.48’den başlayan gösterge tahvil yüzde 10.27 bileşikten haftayı tamamladı.

TL ve bonolardaki satış baskısına karşı BIST-100 endeksinde ise tepki yükselişleri etkiliydi. BIST-100 endeksinin kritik direnç seviyesi olan 83.750’yi yukarı kırarak haftayı 85.551 seviyesinde tamamladığını gördük. Hafta başında 234’ün üzerini gören Türkiye’nin 5 yıllık cds spreadi 230’un altına indi.

Bu hafta TL'deki eğilim ön planda kalmaya devam edebilecekken, BIST-100 endeksinde 83.750 desteği üzerinde 86.500/ 87.500 seviyelerine doğru yükseliş eğilimi devam edebilir. Endekste 83.750 geri çekilmeler de ana destek seviyemiz.

Bu hafta makro tarafta ABD ilk çeyrek büyüme verisi ve 29 Nisan FOMC (ABD Federal Rezerv Sistemi Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) kararları ön planda olabilir. Yurtiçinde ise Merkez Bankası enflasyon raporu ve Erdem Başçı’nın açıklamaları, Hazine ihaleleri ve Mart ayı dış ticaret verisini takip ediyoruz.   Ayrıca Euro Bölgesi’nde Nisan ayı öncü enflasyon verisi takip ediliyor.

Büyük resimde tepe görünümü çizen dolar endeksinde düzeltme yaşanıp yaşanmayacağı, aşırı satım bölgesinden toparlanan emtia fiyatları ön planda kalmaya devam ediyor.  Dolayısıyla beklenenden güvercin algılanabilecek FOMC açıklamaları dolar endeksindeki düzeltme eğilimine destek olabilir.
 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap