9 °C

Piyasalarda Noel rehaveti sürüyor

Yeni yıl tatilleri nedeniyle piyasalarda hacimsiz ve yatay seyir devam ediyor.

Piyasalarda Noel rehaveti sürüyor

Piyasalar, Noel tatili öncesi yaşadığı zayıf işlem hacmini yıl sonunun yaklaşmasıyla devam ettirerek yatay bir açılış gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi haftaya 247 puan artışla 74.436 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,33 oranında değer kazandı. 

Cuma günü 2.9150 civarında günü tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne anlamlı bir değişim göstermeyerek 2.9160/2.9195 seviyesinde başladı. Cuma günü 3.0530 civarında olan sepet bazında TL ise 3.0576/3.0612; 3.1950 civarında olan euro/TL 3.1990/3.2051 seviyesinde. 

Noel ve yeni yıl tatilleri nedeniyle yatırımcıların yeni pozisyon açma isteğinin azalması paralelinde piyasada hacimlerin düşük kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Yurtdışında Cuma günü Noel tatili nedeniyle birçok piyasa kapalı idi. Bazı ülkelerde 1 Ocak Perşembe gününün yanı sıra, yeni yıl öncesinde bugün ve yarın ve 31 Aralık'ta da bazı tatillerin yer alması nedeniyle bankacılar piyasanın yeniden hacim kazanmasının ancak önümüzdeki hafta itibarıyla gerçekleşeceğini belirttiler.

Bugün küresel piyasalarda takip edilecek önemli bir veri ya da gündem maddesi bulunmazken iç piyasada ise saat 14:30'da Aralık ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksi takip edilecek. Her iki verinin de piyasada etkili olması beklenmiyor.

Dış piyasalarda son durum

Asya borsaları yıl sonu nedeniyle işlem hacminin zayıf kalmasından dolayı yön bulmakta zorlanırken, Japonya borsaları ham petrol fiyatlarının toparlanma göstermesiyle beraber yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yüzde 0.2 düştü. Endeks yıl genelinde yüzde 11'lik bir kayıp gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Japonya Nikkei endeksi ise zayıf yerel üretim ve perakende satış verilerini toparlanma yaşayan petrol fiyatlarının dengelemesiyle beraber yüzde 0.2 yükseldi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin enflasyonu yeniden canlandırma politikalarından da destek bulan Nikkei endeksi üst üste dördüncü kazanç yılını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ABD'de Wall Street geçtiğimiz Perşembe günü hafif düşüşle kapattığı yarım günlük Noel arifesinden bu yana bugün ilk defa yeniden işlemlere açılacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.