Plajlara online takip

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bin 186 plajı takibe aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bin 186 plajı takibe aldı. 1 Milyon 670 bin TL maliyeti olan "Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi Projesi" ile plajların profili çıkaran Bakanlık, bir başlangıç raporu, 3 ara rapor ve bir nihai rapordan oluşan projeyi 2014 yılı sonunda projeyi bitirmeyi planlıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre "Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi Projesi" bir başlangıç raporu, 3 ara rapor ve bir nihai rapordan oluşuyor. Başlangıç ve 1. ara rapor bakanlıkça kabul edildi. 2014 yılı sonunda proje bitmiş olacak.
Proje ile Türkiye'de bulunan bin 186 yüzme suyu alanı ile yakınında bulunan su havzasına etki edebilecek potansiyel kirlilik kaynakları ve riskleri belirleniyor. Buna göre tedbir programı oluşturulacak.

Haritadan görülebilecek

Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel yaptığı açıklamada proje ile yüzme suyu alanının içinde bulunduğu su kütlesinin tipolojik özellikleri tespit edileceğini bildirdi. Ecel, "Kirliliğin önlenmesi için veri toplanacak. Gerekiyorsa yüzme suyu izleme noktaları revize edilecek. Plajlar ve izleme noktaları haritada gösterilecek. Halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Vatandaş internetten online olarak plajların temiz mi kirli mi olduğunu görebilecek" dedi.

Mavi bayrakta Türkiye 3. sırada

Yüzme suyu kalitesinin iyi olduğunun bir göstergesinin de Mavi Bayrak olduğunu belirten Ecel "1994 yılında 12 adet plaj ve 9 adet marina Mavi Bayrak ödülü almışken, 2013 yılında 383 adet plaj ve 21 marina ile 13 yat Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır. Bayrak Sayısı açısından İspanya ve Yunanistan'ın hemen ardından Türkiye'nin plajlarda 3. Sırada yer almaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

 

Etiketler