”Profesyonel birlik çalışmaları planlandığı şekilde devam ediyor”

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Gürak, 2010'da 5 komando tugayının profesyonelleşmesinin tamamlanacağını bildirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini belirterek, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca 2010 yılı içerisinde 5 komando tugayının profesyonelleşmesinin tamamlanacağını bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel yapısı ile personele yönelik son dönemde yapılmış iyileştirmeler hakkında bilgi verdi.

Hizmetin daha iyi yürütülmesi, çalışanların yaşam standardı ile moral ve motivasyonlarının artırılması amacıyla gereken tedbirleri almanın TSK'nın bugüne kadar uyguladığı ana prensip olduğuna dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, bu kapsamda TSK personelinin özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler ile ilgili olarak bugüne kadar birçok çalışma yapılarak sonuçlandırıldığını kaydetti.

Subaylarla ilgili olarak kadrosuzluk tazminatının, kıdemli albaylıktan itibaren ekmekli olan personele verilmesine yönelik kanun değişikliği yapıldığını ve uygulanmaya başlandığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, TSK hesabına yurt içinde fakülte ve yüksek okullarda öğrenim veya meslekleriyle ilgili ihtisas yapan personelin, öğrenimde geçen sürelerinin yarısının yükümlülük süresinden sayılmasına ilişkin düzenlemenin gerçekleştirildiğini belirtti.

Sözleşmeli subay ve astsubayların temini, yetiştirilmesi, özlük ve sosyal hakları ile ayırma ve ayrılma esaslarının yeniden düzenlendiğini dile getiren Tuğgeneral Gürak, iç güvenlik harekatında görev alması nedeniyle tıpta uzmanlık sınavına katılamayan tabip subaylara ilave hak verildiğini söyledi.

Komando temel ve ihtisas kursu gören subaylara Harp Akademileri sınavına girişte ek puan verilmesi ile ilgili yasal düzenleme yapıldığını kaydeden Tuğgeneral Gürak, subaylarla ilgili olarak özlük hakların iyileştirilmesi ve uçuş, paraşüt, denizaltı, dalgıç ve kurbağa adam hizmetleri tazminatının yeniden düzenlemesi konularında çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, 2009 yılı içerisinde, astsubayların özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler ili ilgili olarak yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi aktardı.

Üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlukta 3'er yıl olan rütbe bekleme sürelerinin 6'şar yıla çıkarıldığını ve buna bağlı olarak tazminat oranlarının  yeniden düzenlendiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, astsubayların daha genç rütbelerde subaylığa geçişlerine olanak sağlamak amacıyla, subaylığa müracaat yılının 7'nci hizmet yılından 5'inci hizmet yılına çekildiğini kaydetti.

Yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara subaylara uygulanan yüksek lisans öğrenim kıdemi verilme esasları dahilinde kıdem verilmesine yönelik yasal düzenlemelerin tamamlandığını belirten Tuğgeneral Gürak, görevdeki astsubayların TSK hizmet tazminatlarının artırılarak özlük haklarının iyileştirilmesi ile astsubaylara üst karargah hizmetlerine yönelik müşterek bir eğitimin verilmesine çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

Uzman Jandarma ve uzman erbaşlar

Tuğgeneral Gürak, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Uzman jandarmaların göreve başlangıç derece ve kademelerinin 11/1'inden, emsalleri gibi 10/1'ine yükseltilmesi,

Uzman jandarma ve uzman erbaşların ilerleyebilecekleri derece ve kademelerin 3/8'inden 2/6'sına  yükseltilmesi ve belirli şartlarda (2 yıl ve daha uzun süreli yüksek okul mezunu olanlar ile lise mezunu olanlardan son altı yıllık sicil notu ortalaması yüzde 90 üzerinde olanlara) 1'inci dereceye yükselebilme hakkı verilmesi,

Uzman jandarma ve uzman erbaşlarda ilave öğrenime kademe verilmesi (2 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere bir kademe, 3 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere iki kademe, 4 ve daha uzun süreli yüksek öğrenim bitirenlere ise bir derece),

Uzman erbaşlara 46 yaşında emeklilik hakkı sağlanması ve azami 45 yaş sınırı sebebiyle daha önceden sözleşme yapılamayan uzman erbaşlara da bu hakkın verilmesi,

Uzman erbaşlara, astsubaylara verilen ek gösterge rakamlarının 2/3'ünün verilmesi hususları düzenlenerek Milli Savunma Bakanlığına gönderilmiştir."

Tuğgeneral Gürak, bu çalışmalar kapsamında, emekli personelle ilgili olarak da, lise mezunu emekli astsubayların, iki yıllık yüksek okul mezunu olarak intibaklarının yapılması, emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanması, ikinci dereceden emekli olan astsubayların emekli aylıklarının 171 TL iyileştirilmesi amacıyla ek göstergelerin düzenlenmesine yönelik tekliflerin Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığa gönderildiğini belirtti.

Profesyonel komando birlikleri

TSK'nın süreklilik isteyen bazı kadrolarında profesyonelleşme çalışmalarına kademeli olarak devam edildiğini ve bu kapsamda komando birliklerinin tamamen profesyonel personelden oluşturulmasının hedeflendiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, bu konuda Kara Kuvvetleri Komutanlığınca 5 komando tugayının profesyonelleşmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.

Bu kapsamda, ilk olarak komando kollarında yedek subay görevlendirilmeyecek şekilde muvazzaf subay ve astsubay kadrolarının tamamının desteklenmeye başlandığını dile getiren Tuğgeneral Gürak, bugüne kadar temin edilen 2 bin 750 uzman erbaş ile komando birliklerinin yüzde 70'inin profesyonel hale getirilmesinin sağlandığını kaydetti.

Halen eğitimi devam eden 650 uzman erbaşın daha sisteme girmesi ile bu oran Aralık 2009'da yüzde 86'ya ulaşacağını belirten Tuğgeneral Gürak, "Komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmaları planlandığı şekilde devam etmekte olup 2010 yılı içerisinde 5 komando tugayının profesyonelleşmesi tamamlanacaktır" dedi.

Tuğgeneral Gürak, Jandarma Genel Komutanlığınca, 1 jandarma komando tugayının tamamının profesyonelleştirilmesi çalışması 2008 ve 2009 yıllarında temin edilerek sisteme giren 872 uzman erbaş ile tamamlandığını ifade ederek, Jandarma Özel Harekat Birliklerinin tamamının profesyonel personelden oluştuğunu bildirdi.

İç güvenlik olayları

İç güvenlik olayları konusunda da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, 18 Eylül 2009 tarihinden bugüne kadar geçen dönem içerisinde, iç güvenlik olayları kapsamında; 1 bölücü terör örgütü mensubunun yakalandığını, 2 bölücü terör örgütü mensubunun teslim olduğunu bildirdi.

Bölücü terör örgütünün sivil vatandaşlara yönelik eylemlerinde bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, dört vatandaşımız yaralandığını, bir vatandaşın kaçırıldığını belirten Tuğgeneral Gürak, dönem içerisinde, güvenliği sağlamaya yönelik olarak yapılan arazi arama-tarama faaliyetlerinde üç adet el yapımı patlayıcının bulunarak etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Tuğgeneral Gürak, 1 BKC makinalı tüfek, 1 Kaleşnikof piyade tüfeği, 20 kilogram plastik patlayıcı, 10 el yapımı mayın anahtar düzeneği, 2 el yapımı mayın düzeneği ele geçirildiğini de kaydetti.

Dönem içerisinde TSK tarafından 16 arama kurtarma faaliyeti yapıldığını da anlatan Tuğgeneral Gürak, Sahil Güvenlik Komutanlığınca 1 kişinin ölü olarak bulunduğunu, denizden 130 kişinin sağ olarak kurtarıldığını bildirdi. Tuğgeneral Gürak, "Ayrıca, 23 Eylül 2009 tarihinde Artvin ili Borçka ilçesi ile Demirciler ve Kaleköy köylerinde meydana gelen sel felaketinde, Jandarma Genel Komutanlığından yeterli personel ile helikopterler arama-kurtarma faaliyetlerine katılmıştır" dedi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, İspanya Genelkurmay Başkanının resmi davetlisi olarak, 27-30 Eylül 2009 tarihleri arasında, İspanya'yı ziyaret edeceğini, ziyarette, iki ülke arasındaki askeri işbirliği konularının görüşüleceğini de söyledi.

Preveze Deniz Zaferi'nin 471'inci yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü nedeniyle 27 Eylül 2009 Pazar günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında bir tören yapılacağını da belirten Tuğgeneral Gürak, yine aynı gün TCG Gökova Fırkateyninin, Aden Körfezinde görev yapan Birleşik Görev Kuvveti-151'e uğurlama töreninin de Gölcük'te, Poyraz Limanında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Askeri liselere ve astsubay meslek yüksek okullarına 81 ilden öğrenci alındığını belirtildi. Güneydoğu ve doğu illerinden öğrencilere pozitif ayrımcılık uygulandı mı?" yönündeki sorusu üzerine Tümgeneral Güler, "Yapılan tüm sınavlar bütün vilayetler için aynı orandadır. Herhangi bir ayrımcılık söz konusu değildir, hiçbir ayrım yoktur. Tamamen bütün sorular herkese aynı şekilde sorulmaktadır" yanıtını verdi.

Tümgeneral Güler, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin bazı sorularının da yazılı olarak gönderilmesini istedi.