6 °C

"ABD ile görüşmek şimdilik mümkün değil"

Mihmanperest, "Amerikan yönetiminin, İran aleyhindeki politikalarının sürdüyor. ABD ile müzakerelerin mümkün değil" dedi.

"ABD ile görüşmek şimdilik mümkün değil"

TAHRAN – İran, ABD ile görüşme ve müzakerenin şimdilik mümkün olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada "Amerikan yönetiminin, İran aleyhindeki politikalarının sürdüğünü" söyledi.

Mihmanperest, "Düşmanca siyasetleri, BM Güvenlik Konseyinde yaptırım kararı aldırması, tek taraflı yaptırım uygulaması ve İran vatandaşlarına karşı yanlış tutumları yüzünden ABD ile görüşme ve müzakere şimdilik mümkün değildir" dedi.

Afganistan'ın geleceğiyle ilgili uluslararası konferansa katılmak üzere Kabil'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın görüşebileceği iddia edilmişti.

ABD'nin Tahran'daki Büyükelçiliği görevlilerinin, İranlı öğrencilerce 1979 yılında 444 gün rehin tutulması, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kesilmesine yol açmıştı.

Washington ile Tahran arasında doğrudan diplomatik ilişki bulunmadığından ABD'nin İran'daki çıkarlarını İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği, İran'ın ABD'deki çıkarlarını da Pakistan'ın Washington Büyükelçiliği koruyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.