15 °C

"Gizli böcekleri" deşifre edecek

"Gizli böcekleri" deşifre edecek

SAKARYA - Türk mühendislerince geliştirilen Topesto adı verilen cihaz, gizli dinleme ve izleme cihazlarını tespit ediyor.

20130521.132605_sakarya16_2146987.jpg

Yasa dışı dinlemelerin ve gizli kamera çekimlerinin yaygınlaştığı bugünlerde bu tip durumları engelleyen cihazlara olan ihtiyaç da artıyor. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) mezunu mühendisler tarafından geliştirilen ve KOSGEB tarafından desteklenen Topesto, gizli dinleme ve izleme aygıtlarını ortaya çıkarıyor.
Cep telefonu boyutundaki Topesto, "böcek" adı verilen cihazları algılayarak, kullanıcısını ikaz ediyor. İkaz doğrultusunda Topesto ile arama yapan kullanıcılar, frekansın şiddetine göre cihazların bulunduğu yeri tespit ediyor. Topesto, benzeri diğer aygıtlara nazaran pasif durumdaki gizli kameraları dahi bulabiliyor.
Cihazı geliştiren Bir Grup Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özden Doyuran, AA muhabirine Topesto ile yasa dışı dinleme ve izlemelerin sona ereceğini söyledi.
Türkiye'de bulunan tüm elektronik cihazların Topesto ile tespit edilebildiğini belirten Doyuran, hazırladıkları 3 projeden ilki olan Topesto'yu tamamlayarak hayata geçirdiklerini anlattı.

[PAGE]

Projeye başladıklarında yasa dışı dinleme ve izlemelerin pek popüler olmadığına dikkati çeken Doyuran, "Daha sonra seçim öncesi yaşanan gelişmeler nedeniyle bu ürün popüler hale geldi. Öyle ki meclis çatısı altında komisyon kuruldu" dedi.
Doyuran, cihazın tamamen yerli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de bir ilk diyebilirim. Elle taşınabilir bir cihaz. Kullanıcının belli bir eğitime sahip olması gerekiyor. Gayet rahat ve kolay bir kullanıma sahip. Daha büyük cihazların yaptığını rahatlıkla yapabiliyor" ifadesini kullandı.

20130521.132611_sakarya17_2146988.jpg

Hem dinleyeni hem de izleyeni ortaya çıkarıyor
Dünya genelindeki bu tür ürünlerin dinleme ve izleme cihazlarına yönelik olarak ayrı ayrı satıldığına dikkati çeken Doyuran, Topesto'nun ise her iki işlemi aynı andı yapabildiğini dile getirdi.
Doyuran, Topesto'nun bu özelliğiyle dünyada ilk olduğunu işaret ederek, "Şu an ürünümüz tamamlandı ve seri üretim aşamasına geçti. Farklı kurumlardan talepler var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ürünün farklı versiyonlarını da geliştireceğiz" diye konuştu.
Doyuran, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bir odada toplantı öncesi kısa sürede gizli cihazları ortaya çıkarabiliyorsunuz. Bilginiz dışındaki tüm cihazları ortaya çıkarıyor. Sinyal seviyesinin gücüyle de cihazın bulunduğu yeri belirlemenize yardımcı oluyor.
Şu anda insanlarımızda bu dinleme ve izleme korkusu yayılmış durumda. İnsanlar bize talepte bulunarak cihazı satın almak istiyor. Evlerde bile insanlar bu cihazı kullanmak istiyor. Bu ürünün en önemli özelliği de sade vatandaşın basit şekilde kullanabilmesidir. Herkes rahatlıkla bu cihazı kullanabiliyor."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap